Berlín 22. januára (TASR) - Referendum ako nástroj demokracie je veľmi citlivá záležitosť a okrem nesporných pozitív ukrýva v sebe aj istú dávku negatívnej energie. Práve z tohto dôvodu s ním treba zaobchádzať prezieravo, konštatuje dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt v súvislosti s rakúskym všeľudovým hlasovaním o atómovej elektrárni v českom Temelíne.
Rakúsko sa momentálne ocitlo v ťažkostiach, píše ďalej Die Welt. S referendom proti elektrárni v Temelíne sa podarilo Jörgovi Haiderovi dostať vlastnú vládu pod nepríjemný nátlak. A presne to bolo jeho cieľom.
Preferencie Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) klesajú, jej vplyv v Schüsselovom kabinete slabne. Korutánsky premiér využil šikovne strach z českého Temelína, aby sa dostal opäť na výslnie, zoradil za sebou odporcov spoločnej Európy a kancelárovi Schüsselovi jasne povedal, že záujmy Rakúska nezastupuje v dostatočnej miere, pokračuje Die Welt.
Zdá sa, že rozpad súčasnej rakúskej vlády už nemožno celkom vylúčiť. Svojej túžby po premiérskom poste sa Haider očividne nevzdal a nemieni tak urobiť ani v budúcnosti.
Tento raz totiž vonkoncom nešlo o Temelín. domnieva sa Die Welt. Viedeň, Praha a Brusel sa už dávno dohodli, že o bezpečnosť temelínských reaktorov sa budú starať spoločne.
Wolfganga Schüssela nemusí aspoň táto otázka znepokojovať a najnovšie referendum môže s kľudným svedomím ignorovať. V dejinách Rakúska by to napokon nebolo po prvý raz. Čo ho však môže znepokojovať plným právom, sú myšlienky na Haidera a vernosť vlastného koaličného partnera, uzatvára Die Welt.