San Diego 23. januára (TASR) - Novú metódu, ako vyriešiť nepretržité zásobovanie diabetikov inzulínom, vyvinuli americkí vedci z Kalifornskej univerzity a Scripps Research Institute.
Princíp inovácie spočíva v tom, že pacientom by sa najprv podala chemicky upravená, neaktívna forma inzulínu. Až po užití ďalšieho lieku by sa inzulín premenil na svoju biologicky aktívnu formu.
Uvedený postup, odskúšaný zatiaľ iba na laboratórnych potkanoch, by umožňoval citlivé nastavenie hladiny inzulínu, píšu Richard Lerner, Jerrold Olefsky a ich kolegovia v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Prostredníctvom vratnej chemickej reakcie vedci zmenili inzulínovú molekulu na neaktívny prohormón. Jeho účinok na znižovanie hladiny krvného cukru sa v pokusoch s potkanmi zmenšil o 96 percent v porovnaní s normálnym inzulínom. S pomocou špeciálneho enzýmu, ktorý katalyzuje aj chemické reakcie (katalytická aldoláza 38C2), sa prohormón po dávkach opäť premenil na aktívnu formu.
"Neaktívny prohormón, ktorý sa dá in vivo (za živa) selektívne a úplne aktivovať, by bol užitočným prostriedkom pre pacientov s poruchou produkcie inzulínu," konštatujú vedci.
Takýto systém by mohol napríklad nahradiť inzulínovú pumpu, ktorá do tela automaticky uvoľňuje presne určené množstvo inzulínu. Najmä na liečbu tzv. detskej cukrovky hľadajú lekári nové metódy plynulého a presného dávkovania inzulínu.