Londýn 22. januára (TASR) - Pri pive si často poplačú protestanti, nie však židia, uvádza najnovšia britská štúdia o súvislostiach medzi depresiami a pitím alkoholu a o vplyve kultúrneho zázemia a vierovyznania.
Kým protestanti vnímajú pitie alkoholických nápojov ako sociálne prijateľný spôsob úniku pred depresiou, židia "nasávajú" oveľa menej a depresie berú oveľa tolerantnejšie.
"Štúdia podporila všeobecný názor, že muži-židia používajú alkohol na únik pred depresiami oveľa menej. Protestanti, najmä nábožensky menej aktívni muži, vidia v alkohole dobrý spôsob odreagovania sa zo smútku a stresu," uviedla profesorka Kate Loewenthalová z katedry psychológie na University of London.
V predchádzajúcej štúdii Loewenthalovej tím zistil, že depresiu mávajú častejšie židia ako protestanti a skôr ženy ako muži. Vedci si mysleli, že príčinou tohto javu je, že protestanti sú náchylnejší utápať svoje depresie v poháriku, či dokonca spáchať samovraždu - na rozdiel od židov a žien.
Židia nielenže sa obávali straty kontroly po požití alkoholu a možnej závislosti, depresie navyše zvládali oveľa lepšie, tvrdia vedci v najnovšej štúdii.
Najmenšie rozdiely medzi protestantmi a židmi boli v postoji ku samovražde, aj tu však mali židia hlbšie morálne zábrany a strach.
Túto hypotézu potvrdila hĺbková štúdia a rozhovory s 95 protestantmi a 75 židmi - respondenti mali približne rovnaký vek, rodinný stav, prácu a úroveň náboženskej aktivity. Odpovedali na otázky o svojom postoji k alkoholu, depresiám a samovražde.