Moskva 22. januára (TASR) - Posledná ruská neštátna televízna stanica TV-6 prestala dnes o polnoci vysielať svoj signál a už ráno o 7.00 h moskovského času na základe dočasnej licencie začal na frekvencii TV-6 vysielať satelitný športový kanál NTV+.
O odňatí licencie u TV-6 rozhodol ruský minister tlače Michail Lesin na základe žiadosti súdneho vykonávateľa. Na ministrov pokyn bolo zastavené šírenie signálu a prerušená dodávka elektrického prúdu na vysielacie pracovisko TV-6.
O polnoci bolo prerušené vysielanie pozemnými vysielačmi a nad rámec žiadosti súdneho vykonávateľa bolo zastavené šírenie signálu prostredníctvom satelitu do vzdialených ruských miest, kde TV-6 preberali lokálne stanice, i na územie západnej Európy a USA.
Vedenie ruskej súkromnej televíznej stanice TV-6 bude na odňatie licencie a s tým spojené kroky štátu reagovať súdnou cestou. Vyhlásil to dnes generálny riaditeľ stanice Jevgenij Kiseľov. "Moc dnes ukázala, že má jedinú úlohu - zavrieť nám ústa," povedal. Súkromná televízna stanica TV-6 si teraz chce nájsť cestu k časti divákov prostredníctvom internetu a vĺn rozhlasovej stanice Echo Moskvy.
Ministerstvo tlače sa rozhodlo rázne konať v neprospech TV-6 napriek tomu, že v minulých dňoch minister tlače Lesin, ruský premiér Michail Kasianov a prezident Vladimir Putin sa vyslovovali za to, aby po súdom nariadenej likvidácii spoločnosti MNVK, ktorej patrila licencia na TV-6, mohla na tejto frekvencii naďalej vysielať spoločnosť zamestnancov TV-6. Minister tlače ale dnes túto možnosť kategoricky poprel s tým, že na to neexistuje právny prostriedok.
Ruské ministerstvo tlače pridelilo tzv. dočasnú licenciu súkromnej spoločnosti NTV+, ktorá je dcérskou spoločnosťou vlani zoštátnenej NTV. Práve z NTV po jej ovládnutí štátom odišli stovky dnešných zamestnancov TV-6. Udelenie dočasnej licencie ani termín dočasná licencia ruský právny poriadok nepozná. Konkurz na pridelenie trvalej licencie na pôvodnej frekvencii TV-6 sa uskutoční na konci marca.
Nová spoločnosť TV-6, ktorú založil manažment a časť zamestnancov už bez účasti oligarchu Borisa Berezovského, sa chce uchádzať o získanie licencie v riadnom konkurze. Generálny riaditeľ TV-6 Kiseľov ale príliš neverí, že môžu uspieť. V rovnakom duchu sa dnes vyjadril známy moderátor stanice Andrej Norkin. "Som presvedčený, že konkurz nevyhráme," povedal s tým, že ministerstvo nechce, aby sa licencia vrátila k zamestnancom TV-6.
Dodávka elektrického prúdu a činnosť telefónov bola v TV-6 v priebehu dňa obnovená. Zamestnanci napriek tomu nemôžu pokračovať v práci, pretože majú zákaz vynášať z budovy kamery a kazety a nefungujú ani strihacie pracoviská. Bez práce sa tak po odňatí licencie fakticky ocitlo 1200 zamestnancov TV-6 v Moskve a asi 160 partnerov v ruských regiónoch.
Držiteľom licencie na TV-6 bola spoločnosť MNVK, v ktorej väčšinový balík patrí oligarchovi Borisovi Berezovskému. Ten je v Rusku hľadanou osobou a ukrýva sa v zahraničí. Odňatie licencie dnes Berezovskij v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy ostro odsúdil.
Návrh na likvidáciu MNVK ako stratovej firmy podal minoritný akcionár, spoločnosť Lukoil-Garant, a súdne inštancie prvého a neskôr najvyššieho stupňa jeho žiadosť akceptovali. Postup Lukoilu a rozhodnutie súdu voči veľmi populárnej a sledovanej stanici bol považovaný za snahu izolovať oligarchu Berezovského ako hlavného akcionára od vplyvného média a zmierniť kritický tón TV-6. Stanica často kritizovala Kremeľ, ruskú vládu a postup ruskej armády v Čečensku. Ruské štátne orgány kauzu TV-6 doteraz interpretovali ako spor akcionárov.
Podľa nedávneho výskumu ruského strediska ROMIR bola TV-6 treťou najsledovanejšou stanicou v Rusku. Kým štátne stanice ORT a RTR mali sledovanosť 31 a 19 percent, TV-6 sledovalo takmer 13 percent divákov.
Reakcie politikov a verejnosti na udalosti okolo TV-6 sú nejednoznačné. Spoločnosť ROMIR dnes uskutočnila bleskový výskum verejnej mienky, z ktorého vyplynulo, že iba štyri percentá opýtaných Rusov považujú odňatie licencie TV-6 za prejav boja moci so slobodou slova v Rusku. Za spor akcionárov považuje udalosti v TV-6 až 26 percent Rusov, pätina opýtaných tvrdí, že ide o boj moci s magnátmi a 16 percent uviedlo, že štátnej moci sa ľudia z TV-6 znepáčili.
Predstavitelia provládnych strán tvrdia, že postup je v súlade so zákonom. Podľa predsedu ruskej Štátnej dumy Gennadija Selezňova jasno v celej kauze nemajú ani predstavitelia TV-6, ktorí najprv s odňatím licencie vyslovili súhlas a neskôr svoje rozhodnutie pozastavili. Boj s kedysi všemocnými magnátmi, vrátane Berezovského, schvaľuje aj predstaviteľ Únie pravicových síl Boris Nemcov. Nesúhlasí ale s formou a dôsledkami odňatia licencie. "Putin bojoval s Berezovským a obeťami sa stali diváci," poznamenal Nemcov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed