Bukurešť 22. januára (TASR) - Rumunsko urobilo výnimočný pokrok v reforme svojich ozbrojených síl, ale musí urobiť ešte viac, aby splnilo vojenské kritéria pre vstup do NATO. Uviedol to dnes v Bukurešti vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe, americký generál Joseph Ralston.
Podľa veliteľa síl NATO v Európe rumunské jednotky v mierových silách na Balkáne ukazujú zvyšujúcu sa profesionalitu armády a po svojom návrate pomáhajú rozširovať myšlienky NATO a výcvik. "Som svedkom výnimočného pokroku za ostatných šesť rokov. Znamená to, že sme tam, kde potrebujeme byť? Nie. Musí sa vykonať ešte veľa práce," uviedol Ralston, ktorý prezentoval svoj pohľad na pokrok Rumunska v reformách.
Odteraz až do novembrového summitu NATO v Prahe, kde by mohla aliancia pozvať do svojich radov až sedem krajín, musí Rumunsko pracovať na redukcii vojenského personálu, aby uvoľnilo finančné prostriedky pre investície do výcviku a výzbroje, dodal Ralston.
Generál upozornil Rumunov, že úspechy vo vojenskej oblasti samy o sebe nebudú zaručovať členstvo v aliancii. Na túto skutočnosť upozornil aj generálny tajomník NATO George Robertson, keď minulý mesiac rumunským predstaviteľom povedal, že najväčšou prioritou by malo byť potlačenie prebujnenej korupcie.
Rumunský premiér Adrian Nastase vyhlásil, že boj proti korupcii je jeho prioritou. Avšak okolnosti zadržania dvoch ľudí obvinených z rozširovania e-mailu, v ktorom sa tvrdilo, že aj on je skorumpovaný, vyvolali na veľvyslanectvách západných krajín prekvapenie za prísnosť, aká akciu sprevádzala. Nastase ale obvinenia z korupcie odmieta.
Medzi najvážnejších kandidátov na členstvo v NATO sa považujú tri pobaltské štáty - Litva, Lotyšsko a Estónsko, spolu so Slovinskom a Slovenskom. Perspektívy pre Rumunsko a Bulharsko sú menej jasné, diplomati však tvrdia, že oba štáty majú ešte šancu.