Belehrad 22. januára (TASR) - Právnici Slobodana Miloševiča chcú v Paríži zorganizovať "protiproces" s cieľom šíriť "pravdu" o udalostiach v bývalej Juhoslávii a dokázať nevinu bývalého lídra tejto balkánskej krajiny.
V Belehrade to dnes oznámil francúzsky právnik Jacques Vergais, ktorý nedávno rozšíril tím Miloševičových advokátov.
Tento "medzinárodne uznávanými právnikmi" vedený tribunál chce vypočuť svedkov a zhromaždiť informácie a dôkazy o následkoch "agresie NATO" proti Juhoslávii z jari 1999, dodal Vergais. Francúzky advokát vyhlásil, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) je ilegálny a plánovaný kosovský proces proti Miloševičovi, ktorý sa má začať 12. februára, označil za "právnickú komédiu". Haagsky tribunál je svojím ignorovaním justície a zákonov horší ako nacistická justícia v hitlerovskom Nemecku, dodal.
Vergais v minulosti obhajoval bývalého šéfa Gestapa vo francúzskom Lyone Klausa Barbieho a teroristu Carlosa. Začiatkom mesiaca Miloševiča navštívil v haagskom väzení ICTY.
Miloševič nevymenoval žiadnych právnikov na zastupovanie pred ICTY s odôvodnením, že neuznáva jeho legitimitu. Pred doterajšími predbežnými pojednávaniami sa však pravidelne stretával so svojimi belehradskými právnymi poradcami. Exprezidenta JZR pred ICTY obhajujú tzv. "priatelia súdu" vymenovaní tribunálom.
V Belehrade sa objavili špekulácie, podľa ktorých môže Miloševič oddialiť otvorenie procesu tým, že tesne pred stanoveným termínom sa rozhodne angažovať vlastných obhajcov.
Belehradský právnik Zdenko Tomanovič, ktorý Miloševiča zastupuje pred srbskými súdmi v súvislosti s inými žalobami, však vyhlásil, že jeho mandant naďalej trvá na tom, že pred ICTY zostane bez obhajoby.
Tribunál obvinil Miloševiča v máji 1999 zo zločinov proti ľudskosti spáchaných počas kosovského konfliktu na tamojších Albáncoch. Po páde jeho režimu z konca roku 2000 nové vedenie krajiny zatklo exprezidenta 1. apríla 2001 a v júni ho vydalo do Haagu. ICTY následne vzniesol proti Miloševičovi ďalšie dve obžaloby - v súvislosti s vojnami v Chorvátsku a Bosne z prvej polovice 90. rokov. Bosnianska žaloba obsahuje aj obvinenie z genocídy. Bosnianska a chorvátska žaloba má byť predmetom jedného procesu, jeho termín ešte nestanovili.
3 5 20 ari ed