Londýn 22. januára (TASR) - Dvadsaťštyriročný bankový úradník začal v pondelok týždňový pobyt v účelovom trojizbovom "mikrobyte" - vo výklade jednej z najrušnejších londýnskych ulíc Oxford Street.
Nakupujúci od prekvapenia híkali, keď Warren Bevis prišiel s kufríkom "domov" - do svojho nového lacného bytu v centre mesta. Svojím experimentom chce mladý Angličan vyjadriť protest proti neustále narastajúcim cenám bytov v Londýne a ukázať jednu z možných ciest, ako v takejto situácii môže mladý človek prísť k lacnému bývaniu.
"Budú sa tam konať večierky, môže si tam pozývať návštevy, v prednej izbe budú bývať hodiny jogy," hovorí o nevšednom projekte jeden z architektov bytu Richard Conner.
Organizátori projektu však trvajú na tom, že bývanie mladého Bevisa vo výklade exkluzívneho obchodu Selfridges nie je žiadnou ďalšou televíznou šou na spôsob Big Brother, kde ľudia bývali vo výklade s víziu vysokej finančnej odmeny.
Bevisov mikrobyt má rozlohu 32 metrov štvorcových - čo sú asi dve tretiny rozlohy bežného londýnskeho bytu. Všetko je však prispôsobené tejto veľkosti, aby z toho nemal príliš stiesnený pocit, vysvetľuje architekt.
Projekt pobeží dva týždne, pričom Bevisa v sklenenom byte po týždni vystrieda mladá žena, ktorá sa chce prisťahovať do Londýna. Nemôže si to však dovoliť práve kvôli neúmerne vysokým cenám bytov.
Firma Piercy Conner už pracuje na vývoji podobného mikrobytu v západnom Londýne. Ich bývanie by malo stáť okolo 70.000 až 100.000 libier, zatiaľ čo priemerná cena bežného bytu s jednou posteľou v tejto oblasti sa šplhá podľa realitných kancelárií až do výšky 265.000 libier.
Prizerajúci sa majú na atrakciu bývania vo výklade rôzne pohľady. "Je to super, ja by som to rád spravil, keby som si bol istý, že ma nebude vidieť v kúpeľni," hovorí 14-ročný zvedavec. Študentka Corine by sa však na takýto život nedala nahovoriť. "Či chcem bývať v sklenenej škatuli? Dvadsaťštyri hodín denne, jesť, spať a sprchovať sa pred celou Oxford Street? V žiadnom prípade."