Londýn 21. januára (TASR) - Veľká Británia dnes konštatovala, že uvažuje o možných spôsoboch zlepšovania rozhodovacieho procesu v Európskej únii (EÚ) v súvislosti s očakávaným prijatím nových členov. Zároveň však dementovala správy o jej údajnom úsilí o založenie "superrady", v ktorej by boli zastúpené tri najsilnejšie členské krajiny.
"Nikdy sme nepodporovali žiadnu ďsuperraduď EÚ," uviedol hovorca britského ministerstva zahraničných vecí. Reagoval tak na tvrdenia uverejnené v dnešnom vydaní denníka Financial Times, podľa ktorých plánuje Londýn predložiť návrh na vytvorenie tzv. "superrady". V tej by mali mať stále zastúpenie tri najmocnejšie členské štáty, zatiaľ čo menšie krajiny by sa v členstve striedali.
Takýmto orgánom podľa modelu Bezpečnostnej rady OSN by sa podľa Londýna dalo zjednodušiť rozhodovanie v EÚ a zabránilo by sa tak paralýze po rozšírení o desať krajín. "Superrada" by totiž mohla prijímať výkonné rozhodnutia aj mimo úplnej 25-člennej rady.
"Sme presvedčení o nevyhnutnosti reformy Európskej rady, pretože jej súčasná štruktúra bola vytvorená pôvodne pre šesť štátov, tá však musí byť založená na rovnosti všetkých členských krajín," uviedol hovorca.
Jednou z myšlienok, ktoré podľa hovorcu Británia vylúčila, je myšlienka bezpečnostnej rady EÚ. Londýn podľa jeho slov o tom nikdy neuvažoval. Správu o plánoch na vytvorenie bezpečnostnej rady označil za nepravdivú aj hovorca premiéra Tonyho Blaira.
Nemenovaný predstaviteľ britského ministerstva zahraničných vecí v tejto súvislosti uviedol, že jeho krajina uvažuje o možných reformách mechanizmov EÚ, zatiaľ však nemá presnú predstavu, ako by mal nový systém fungovať.
1 sla pel