Tokio 21. januára (TASR) - Účastníci medzinárodnej konferencie donorov v japonskom Tokiu dnes prisľúbili vojnou zničenému Afganistanu pomoc v celkovej výške približne troch miliárd amerických dolárov.
Na čele zoznamu darcov stoja USA, Japonsko a Európska únia, ktoré otvorili dvojdňovú konferenciu záväzkom poskytnúť Afganistanu viac než 2,6 miliardy dolárov v najbližších troch rokoch. Na konci prvého dňa stretnutia vyjadrilo najmenej 25 krajín ochotu pripojiť sa k pomoci. Presná celková výška prisľúbených prostriedkov však zatiaľ nie je známa, keďže viacerí donori neupresnili objem finančnej pomoci.
Japonský premiér Džuničiro Koizumi, americký minister zahraničných vecí Colin Powell i ďalší zástupcovia delegácií najbohatších štátov sveta na vystúpeniach prisľúbili, že na chudobou postihnutých Afgancov po odchode Talibanu a al-Káidy nezabudnú.
Koizumi v otváracom príhovore informoval, že Japonsko poskytne Afganistanu v nasledujúcich 30 mesiacoch do 500 miliónov dolárov, z toho polovicu v prvom roku. Prioritou Japonska sú oblasti ako odmínovanie, návrat afganských utečencov, vzdelávanie, zdravotníctvo či vrátenie práv ženám.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Španielska Miguel Nadal v mene EÚ prisľúbil krajine zničenej 23-ročnou vojnou v tomto roku 550 miliónov eúr (487 miliónov dolárov). Sumou okolo 200 miliónov dolárov prispeje Európska komisia, zvyšok zaplatia členské štáty únie.
Podľa Powella poskytnú USA afganskému ľudu v tomto roku 296 miliónov dolárov. Okrem tejto sumy sa už Spojené štáty zaviazali k 400-miliónovej humanitárnej pomoci a pre pokrytie okamžitých potrieb Afganistanu tiež odblokujú finančné prostriedky vo výške stoviek miliónov dolárov.
Konferencia ponúka dočasnej vláde a jej predsedovi Hamídovi Karzajovi prvú možnosť predstaviť svoju víziu obnovy krajiny.
"Stojím dnes pred vami ako občan krajiny, ktorá (dlhé roky) poznala len nešťastie, vojnu, brutalitu a utrpenie," vyhlásil Karzaj v prejave pred zhromaždením. Vyzval donorov, aby sa neuspokojili pohľadom na dobre oblečenú delegáciu jeho krajiny a predstavili si spustošenie a zúfalstvo spôsobené 23 rokmi občianskej vojny, sovietskej okupácie a potláčanie režimom Talibanu.
Pakistan, ktorý v minulosti podporoval bývalé afganské vládnuce hnutie Taliban, dnes susednej krajine prisľúbil pomoc vo výške 100 miliónov dolárov v nadchádzajúcich piatich rokoch.
"Sklamali sme Afgancov v minulosti. Negatívne dôsledky tohto zanedbávania všetci jasne vidia," vyhlásil pakistanský minister financií Šaukat Azíz pred účastníkmi konferencie. Ako dodal, túto chybu jeho krajina už nesmie zopakovať.
Islamabad mal s Talibanom blízke vzťahy až do teroristických útokov z 11. septembra a následnej odvetnej akcii USA v Afganistane. Pakistan prijal počas dvoch desaťročí bojov podľa odhadov tri milióny afganských utečencov.
Na stretnutí v Tokiu sa zišli zástupcovia 60 štátov a 21 medzinárodných organizácií, ktorí zdôraznili dlhodobý charakter pomoci. Konferencii spoločne predsedajú Japonsko, EÚ, Saudská Arábia a USA.
Svetová banka a ďalšie medzinárodné finančné inštitúcie odhadujú, že obnova Afganistanu si v nasledujúcich desiatich rokoch vyžiada minimálne 15 miliárd dolárov. Dočasná afganská vláda hovorí o 45 miliardách dolárov a na konferencii bude ihneď žiadať 15 miliárd.
Podľa pozorovateľov budú prísľuby z Tokia pokrývať len potreby najbližších niekoľkých rokov. Očakáva sa, že donori na tokijskom stretnutí by sa mali zaviazať k poskytnutiu troch miliónov dolárov za dva a pol roka.
Približne dve tretiny dospelých Afgancov sú negramotní, polovica detí trpí dlhodobo podvýživou, pričom len asi šesť percent afganskej populácie má prístup k elektrickej energii. Podľa Červeného kríža každoročne v krajine zmrzačia nášľapné míny okolo 3000 ľudí. Hlavnými prioritami OSN je vytvorenie afganských policajných síl, naplnenie pokladne prechodnej vlády a návrat farmárov na polia.