Londýn 21. januára (TASR) - Inštitucionálnu prípravu kandidátskych štátov pre vstup do Európskej únie zabezpečujú v ostatných štyroch rokoch predovšetkým tzv. "twinningové" projekty, teda rezortná spolupráca medzi kandidátmi a členmi únie.
Ďalší takýto program, ktorý sa týka práce policajtov a vyšetrovateľov, predstavili minulý týždeň v Prahe delegáti Európskej komisie spolu s pracovníkmi českého a britského ministerstva vnútra. Českých kriminalistov tak bude v rámci tohto programu školiť pre boj s organizovaným zločinom britský Scotland Yard. Školenie sa zameria na široké spektrum trestnej činnosti, od krádeží áut, po internetovú kriminalitu, korupciu v štátnej správe a zahŕňa aj ochranu údajov a svedkov.
Školenie financuje prostredníctvom programu PHARE Európska komisia. Novembrová hodnotiaca správa komisie totiž upozornila na nedostatky kandidátov práve v boji s organizovaným zločinom a tzv. kriminalitou bielych golierov.
České ministerstvo vnútra už nominovalo prvých účastníkov školenia. Podľa riaditeľa odboru bezpečnostnej politiky Michala Mazla, českí kriminalisti od nového projektu očakávajú pomoc pri koncipovaní stratégie boja s organizovaným zločinom.
"Predpokladám, že sa na tomto projekte zúčastní minimálne 200 českých kolegov," uviedol jeden zo školiteľov, superintendant John Mottram, ktorý má v tomto odbore bohaté skúsenosti, a nielen z Británie.
Skúsený britský policajt sa na spoluprácu s českými kolegami z ministerstva vnútra nemôže sťažovať. Českí policajti majú podľa neho o skvalitnenie svoje práce záujem. Mottram kladie dôraz predovšetkým na školenie mladých príslušníkov policajného zboru.
Delegáti Európskej komisie, britskí i českí kriminalisti sa zhodujú na tom, že boj s organizovaným zločinom je behom na dlhú trať a prvé úspechy sa preto dostavia až roky po skončení projektu. Hlavné ale je, nestratiť pri tomto maratóne krok s mafiami.