SME

Väčšina Ázijčanov nesúhlasí s americkou vojnou v Afganistane

Hongkong 21. januára (TASR) - Väčšina Ázijčanov nesúhlasí s vojenskou odvetou Spojených štátov v Afganistane a nechce ani to, aby sa do tohto konfliktu ...

Hongkong 21. januára (TASR) - Väčšina Ázijčanov nesúhlasí s vojenskou odvetou Spojených štátov v Afganistane a nechce ani to, aby sa do tohto konfliktu zapájala ich vlastná krajina. Tieto zistenia vyplývajú z prieskumu verejnej mienky medzinárodnej spoločnosti, ktoré dnes zverejnili v Hongkongu.

Na prieskume spoločnosti Gallup International - jednej z popredných marketingových informačných skupín, sa zúčastnilo šesť krajín a území ázijského kontinentu. Na otázku, či súhlasia s vojenskou akciou USA v Afganistane, prevažná väčšina ľudí odpovedala záporne. Mnohí navyše vyjadrili obavy, že vojenský zásah sa môže rozšíriť do širšej vojny proti islamu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

India a Japonsko boli jedinými ázijskými krajinami, ktorých obyvatelia vyjadrili americkej vojne v Afganistane podporu. V Indii bolo za až 70 percent opýtaných, zatiaľ čo proti sa vyjadrilo len 27 percent. V Japonsku bol pomer vyrovnanejší - s 33 percentami v prospech americkej operácie a 26 percentami proti.

V iných krajinách oponenti vojny prevýšili tých, ktorí s ňou súhlasia, i keď niekde bol pomer skutočne tesný. V Hongkongu bolo 46 percent proti a 45 za, v Južnej Kórei 44 proti a 43 za. Jednoznačné odsúdenie sa však vojne v Afganistane dostalo v Malajzii, kde proti nej hlasovalo 67 percent a za len 13, a ešte vyššie v Pakistane, kde sa proti vojne vyjadrilo až 82 percent respondentov, zatiaľ čo za bolo len osem percent Pakistancov.

SkryťVypnúť reklamu

V Malajzii a Pakistane zároveň agentúra Gallup zaznamenala aj najvyššie percento obyvateľov nesúhlasiacich so zapojením sa svojej krajiny do konfliktu. V Pakistane tento postoj zdieľa 71 percent a v Malajzii 77 percent obyvateľov.

Prieskum verejnej mienky, ktorý je súčasťou výročného prehľadu agentúry Gallup International, ďalej odhalil, že každá zo šiestich ázijských krajín je presvedčená o negatívnom dopade americkej zahraničnej politiky na ich krajinu. Najsilnejšie bolo tento postoj cítiť u obyvateľov Indie (65 percent), a Južnej Kórey (55 percent).

Najväčšie obavy z možného zopakovania sa teroristických útokov podobných tým z 11. septembra 2001 v USA majú obyvatelia Hongkongu. Tu sa až 71 percent ľudí bojí, že dôjde k ďalším únosom a samovražednému navedeniu lietadiel, zatiaľ čo 72 percent má obavy z bombových útokov na verejných miestach. V Hongkongu, ktorý je od afganského konfliktu najvzdialenejší, je tiež paradoxne najväčšie percento ľudí (63) obávajúcich sa chemických a biologických útokov.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia Malajzie a Pakistanu majú obavy z toho, aký dopad bude mať americké bombardovanie na obyvateľov samotného Afganistanu, zatiaľ čo štyri zo šiestich ázijských krajín sa boja, že vojna sa z Afganistanu rozšíri do širšieho konfliktu proti celému islamu. Tieto obavy vyjadruje 58 percent Malajzijčanov a 61 percent Pakistancov.

Na rozdiel od ázijských krajín sa väčšina obyvateľov západnej Európy stavia k americkej odvete pozitívne. Najmä krajiny najbližšie spriaznené s americkou vojenskou kampaňou ukázali najvyššie percento jej prívržencov - 75 percent v Holandsku, 73 percent vo Francúzsku, 68 percent vo Veľkej Británii, 66 percent v Dánsku a 65 percent v Nemecku.

Spomedzi krajín Latinskej Ameriky naopak vyjadrila podporu americkému zásahu len Venezuela a z afrických krajín len Keňa.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum uskutočnila skupina Gallup International celkovo v 60 krajinách sveta. Z tohto počtu len obyvatelia 18 krajín vyjadrili presvedčenie, že zahraničná politika USA má na nich skôr pozitívny než negatívny dopad.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 079
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 673
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 473
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 435
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 104
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 252
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu