Hongkong 21. januára (TASR) - Väčšina Ázijčanov nesúhlasí s vojenskou odvetou Spojených štátov v Afganistane a nechce ani to, aby sa do tohto konfliktu zapájala ich vlastná krajina. Tieto zistenia vyplývajú z prieskumu verejnej mienky medzinárodnej spoločnosti, ktoré dnes zverejnili v Hongkongu.
Na prieskume spoločnosti Gallup International - jednej z popredných marketingových informačných skupín, sa zúčastnilo šesť krajín a území ázijského kontinentu. Na otázku, či súhlasia s vojenskou akciou USA v Afganistane, prevažná väčšina ľudí odpovedala záporne. Mnohí navyše vyjadrili obavy, že vojenský zásah sa môže rozšíriť do širšej vojny proti islamu.
India a Japonsko boli jedinými ázijskými krajinami, ktorých obyvatelia vyjadrili americkej vojne v Afganistane podporu. V Indii bolo za až 70 percent opýtaných, zatiaľ čo proti sa vyjadrilo len 27 percent. V Japonsku bol pomer vyrovnanejší - s 33 percentami v prospech americkej operácie a 26 percentami proti.
V iných krajinách oponenti vojny prevýšili tých, ktorí s ňou súhlasia, i keď niekde bol pomer skutočne tesný. V Hongkongu bolo 46 percent proti a 45 za, v Južnej Kórei 44 proti a 43 za. Jednoznačné odsúdenie sa však vojne v Afganistane dostalo v Malajzii, kde proti nej hlasovalo 67 percent a za len 13, a ešte vyššie v Pakistane, kde sa proti vojne vyjadrilo až 82 percent respondentov, zatiaľ čo za bolo len osem percent Pakistancov.
V Malajzii a Pakistane zároveň agentúra Gallup zaznamenala aj najvyššie percento obyvateľov nesúhlasiacich so zapojením sa svojej krajiny do konfliktu. V Pakistane tento postoj zdieľa 71 percent a v Malajzii 77 percent obyvateľov.
Prieskum verejnej mienky, ktorý je súčasťou výročného prehľadu agentúry Gallup International, ďalej odhalil, že každá zo šiestich ázijských krajín je presvedčená o negatívnom dopade americkej zahraničnej politiky na ich krajinu. Najsilnejšie bolo tento postoj cítiť u obyvateľov Indie (65 percent), a Južnej Kórey (55 percent).
Najväčšie obavy z možného zopakovania sa teroristických útokov podobných tým z 11. septembra 2001 v USA majú obyvatelia Hongkongu. Tu sa až 71 percent ľudí bojí, že dôjde k ďalším únosom a samovražednému navedeniu lietadiel, zatiaľ čo 72 percent má obavy z bombových útokov na verejných miestach. V Hongkongu, ktorý je od afganského konfliktu najvzdialenejší, je tiež paradoxne najväčšie percento ľudí (63) obávajúcich sa chemických a biologických útokov.
Obyvatelia Malajzie a Pakistanu majú obavy z toho, aký dopad bude mať americké bombardovanie na obyvateľov samotného Afganistanu, zatiaľ čo štyri zo šiestich ázijských krajín sa boja, že vojna sa z Afganistanu rozšíri do širšieho konfliktu proti celému islamu. Tieto obavy vyjadruje 58 percent Malajzijčanov a 61 percent Pakistancov.
Na rozdiel od ázijských krajín sa väčšina obyvateľov západnej Európy stavia k americkej odvete pozitívne. Najmä krajiny najbližšie spriaznené s americkou vojenskou kampaňou ukázali najvyššie percento jej prívržencov - 75 percent v Holandsku, 73 percent vo Francúzsku, 68 percent vo Veľkej Británii, 66 percent v Dánsku a 65 percent v Nemecku.
Spomedzi krajín Latinskej Ameriky naopak vyjadrila podporu americkému zásahu len Venezuela a z afrických krajín len Keňa.
Prieskum uskutočnila skupina Gallup International celkovo v 60 krajinách sveta. Z tohto počtu len obyvatelia 18 krajín vyjadrili presvedčenie, že zahraničná politika USA má na nich skôr pozitívny než negatívny dopad.