Washington 20. januára (TASR) - Objavenie odpočúvacích zariadení v lietadle Boeing 767, ktoré v Spojených štátoch vyrobili pre čínskeho prezidenta Ťiang Ce-mina, pravdepodobne nespôsobí medzi oboma krajinami roztržku, tvrdia americkí analytici. Biely dom a Ministerstvo zahraničných veci sa k incidentu nevyjadrujú a odmietajú ho komentovať, alebo zverejniť informáciu, či Peking protestoval, alebo iným spôsobom sa spojil s Washingtonom.
"Nikdy sa k takýmto obvineniam nevyjadrujeme," uviedol jeden z hovorcov Bieleho domu Taylor Gross. Vo Washingtone panuje domnienka, že na túto tému nedošlo k nijakej komunikácii medzi Pekingom a Washingtonom. Ako však uviedol istý predstaviteľ bývalej americkej vlády, čínski predstavitelia mu minulý týždeň oznámili, že oficiálne vo Washingtone neprotestovali.
Podľa informovaných zdrojov čínska strana odpočúvacie zariadenia zistila pri skúšobnom lete lietadla ešte vlani na jeseň. Odpočúvacie zariadenia objavili ešte predtým, než ho začal čínsky prezident používať. Keďže došlo iba k minimálnemu úniku utajovaných informácií, na škandál sa zanedlho zabudne, tvrdí Bates Gill, odborník na Čínu z Brookingsovho inštitútu. Pre čínsku stranu je záhadou, ako sa odpočúvacie zariadenia v lietadle ocitli, pretože Čína veľmi starostlivo monitorovala konštrukciu lietadla v závode Boeing v Seattli.
K zverejneniu objavenia odpočúvacích zariadení došlo mesiac pred plánovanou návštevou prezidenta Georgea W. Busha v Pekingu. Americko-čínske vzťahy v posledných rokoch často pripomínali húsenkovú dráhu. Raz boli lepšie, inokedy horšie. Kontroverzie súvisiace so špionážnymi aférami nie sú v americko-čínskych vzťahoch ničím novým. Vlani v apríli sa čínska stíhačka v oblasti Čínskeho mora zrazila s americkým pozorovacím lietadlom patriacim námorníctvu. Čínsky pilot zahynul a americké lietadlo núdzovo pristálo na jednom z čínskych ostrovov. Americké lietadlo zbieralo údaje o čínskych ozbrojených silách. Peking protestoval tvrdiac, že došlo k porušeniu jeho vzdušného priestoru. Administratíva prezidenta Busha sa za incident ospravedlnila.
Umiestňovanie odpočúvacích zariadení na špionážne ciele nie je ničím novým. V roku 1985 Spojené štáty zastavili výstavbu svojej novej diplomatickej misie v Moskve. V roku 1999 pred budovou ministerstva zahraničných veci vo Washingtone objavili ruského špióna, ktorý umiestnil odpočúvacie zariadenia v konferenčnej sieni štátneho departmentu.
(spolupracovník TASR William Guard) vk juh