Washington 19. januára (TASR) - USA a Británia zvažujú vojenské útoky proti cieľom teroristickej organizácie al-Káida vo viacerých krajinách v rámci snahy zabrániť členom siete Usámu bin Ládina, aby sa po porážke v Afganistane preskupili.
Ako dnes informoval britský denník Financial Times, spravodajské služby sa pokúšajú zistiť rozsah aktivít al-Káidy v Somálsku, Jemene, na Filipínach a v Indonézii.
USA už začali na Filipíny vysielať 160 príslušníkov špeciálnych jednotiek a 500 členov podporného a technického personálu. Ich cieľom bude výcvik a pomoc miestnym jednotkám pri operáciách proti islamským povstalcom spojeným s bin Ládinom.
Podľa vysoko postavených britských predstaviteľov by sa útočné operácie USA a pravdepodobne aj Británie mohli okrem Filipín uskutočniť v iných štátoch, ak v nich zistia prítomnosť dôležitých skupín al-Káidy. Akcie by mali byť skôr cielenými zásahmi špeciálnych jednotiek, než rozsiahlymi konfliktami, a nemali by "čakať" na koniec operácií v Afganistane.
Presné spravodajské informácie o činnosti al-Káidy sa však ťažko zisťujú. Napriek snahe USA sa zatiaľ nepodarilo jasne identifikovať výcvikové tábory v Somálsku, nad ktorým by podľa predpokladov mali lietať bezposádkové výzvedné lietadlá.
Ako informoval vysoko postavený britský vojenský predstaviteľ, obmedzená účasť Británie na vojenských operáciách nie je vylúčená, i keď armádni šéfovia sa obávajú preťaženia ozbrojených síl krajiny. Cieľom USA a Británie je podniknúť vojenskú akciu so súhlasom spriatelených vlád.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell tento týždeň uviedol, že v prípade rozšírenia vojny proti terorizmu na Filipíny nemá armáda USA v úmysle aktívne sa zapojiť do bojov. Jej jednotky by poskytovali filipínskym silám len výcvik a rady.
Podľa britských predstaviteľov je vojenský postup proti Iraku čoraz menej pravdepodobný kvôli neexistencii dôkazov spájajúcich prezidenta Saddáma Husajna so septembrovými teroristickými útokmi v USA.
Vláda v Londýne dúfa, že vyhliadky na vojenský zásah sa ešte znížia po tom, ak Británia do júna získa súhlas na zmeny v sankciách OSN voči Iraku s cieľom zabrániť Husajnovi získať zbrane hromadného ničenia a zmierniť utrpenie obyvateľstva krajiny.