Katovice/Bratislava 19. januára (TASR) - Poľsko a Slovensko vstupujú do poslednej fázy prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ), preto by sa spolupráca medzi krajinami mala zintenzívniť. Medzi krajinami nie sú žiadne vážnejšie problémy vo vzájomných vzťahoch, konštatoval počas návštevy u našich severných susedov predseda parlamentu Jozef Migaš.
Počas trojdňového pobytu šéfa slovenského zákonodarného zboru v Poľsku, ktorý dnes skončil, sa hovorilo o konkrétnych projektoch a obojstrannej spolupráci, pretože okolo 500 kilometrov spoločnej hranice ponúka krajinám veľké možnosti.
V tejto súvislosti sa otvorila otázka dobudovania diaľničného ťahu Zwardoň-Skalité, ktoré viazne na poľskej strane. Poľský predseda vlády Leszek Miller predsedovi parlamentu sľúbil, že budú hľadať prostriedky, aby sa táto kľúčová spojnica medzi štátmi dokončila. Rovnako aj nové hraničné turistické prechody by mali prispieť k intenzívnejšej turistickej výmene.
Dominantnou témou rozhovorov predsedu NR SR vo Varšave s najvyššími ústavnými činiteľmi bol projekt plynovodu Jamal. Nevyjasnené otázky mala zodpovedať návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý diskutoval s poľským prezidentom Aleksandrom Kwasniewským deň pred príchodom Migaša do Poľska. Z rozhovorov podľa Migaša vyplynulo, že projekt prípojky na Slovensko je v podstate dohodnutý, ďalšia vetva cez poľské územie zostáva otvorená. Poľsko bude s Ruskom naďalej rokovať.
Poľských predstaviteľov zaujímala problematika Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Migaš ich informoval, že pre SR je zákon neprijateľný a bude trvať na tom, aby sa neuplatňoval. Poliaci pripravujú preukaz Poliakov v intenciách zákona o zahraničných Slovákoch.
Slovenská delegácia navštívila v rámci pobytu Sliezske vojvodstvo. Vzhľadom na to, že Slovensku vznikli vyššie územné celky, otvoril sa tak ďalší priestor na vzájomnú komunikáciu. Toto vojvodstvo, ktoré je počtom obyvateľov porovnateľné so Slovenskom, avšak medzi šestnástimi vojvodstvami sa radí až na štrnáste miesto, má už skúsenosti z fungovania samosprávneho kraja. Reforma verejnej správy sa zavŕšila v Poľsku v roku 1999, kedy sa počet vojvodstiev znížil zo 49 na súčasných 16.
Migaš navštívil stredisko Sliezskeho vojvodstva - mesto Katovice a ešte neďaleké mesto Bielsko-Biala. Na stretnutiach sa hovorilo predovšetkým o regionálnej spolupráci v oblasti ekonomiky a kultúry. V minulom roku dostal Spolok Slovákov v Poľsku, ktorý je jediným slovenským združením v tejto krajine, v prepočte 4,8 milióna Sk, tento rok môže rátať s prostriedkami len v sume 1,3 milióna korún. Predseda spolku, ktorý má okolo 4000 členov, Jozef Čongva uviedol, že ani podpora zo strany slovenskej vlády pre nich nie je primeraná. Okrem toho trápi Slovákov v Poľsku, ktorých počet sa odhaduje od 15 do 20 tisíc, neuznávanie určitých výhod vlastníkom preukazov zahraničných Slovákov.
ad juh