Ramalláh 19. januára (TASR) - Izraelská armáda v sobotu vyhodila do vzduchu budovu v predjordánskom Ramalláhu, v ktorej sídlila rozhlasová a televízna stanica Hlas Palestíny. Tá však pokračuje vo vysielaní z iného miesta.
"Izrael nikdy nebude môcť umlčať palestínsky ľud," vyhlásil predseda palestínskej rozhlasovej a televíznej asociácie Radwan Abú Ajjás, podľa ktorého je zničenie budovy ďalším útokom proti symbolu Palestínskej samosprávy.
Ako Ajjás tiež uviedol, Izrael zničil všetky symboly Palestínskej samosprávy na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy, ktoré vznikli po mierovom procese z Osla, a jediné čo ostalo, je prezident Jásir Arafat. Pozorovatelia medzitým informovali, že izraelské tanky sa dnes ráno presunuli takmer "na prah" Arafatovho ústredia v Ramalláhu.
Líder Fatahu, najväčšej frakcie Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), Marwan Barghútí varoval, že zničenie rozhlasovej stanice je súčasťou väčšieho plánu pripraveného izraelským premiérom Arielom Šaronom na zvrhnutie Arafata a zničenie Palestínskej samosprávy.
"Čelíme teraz totálnej vojne," vyhlásil Barghútí. Ako dodal, vývoj situácie v najbližších niekoľkých týždňoch bude vážny, židovský štát však podľa jeho slov nakoniec prehrá.
Sobotňajšia vojenská akcia bola reakciou na štvrtkový útok palestínskeho extrémistu v severoizraelskej Hadere, pri ktorom zahynulo šesť ľudí. K samovražednému atentátu sa prihlásila vojenská frakcia Fatahu Brigády mučeníkov al-Aksá.
Podľa šéfa palestínskej preventívnej bezpečnosti v Predjordánsku Džibrila Radžúba najnovší krok Izraela ukazuje, že Šaronovi "chýba akýkoľvek politický horizont a vojna je jeho jedinou voľbou". Ako dodal, rádio Hlas Palestíny nie je len budovou na zničenie, existuje aj v srdci každého Palestínčana.
Britská BBC priniesla správu o tom, že Hlas Palestíny odvysielal vyhlásenie palestínskeho kabinetného ministra Saíba Iríkata, v ktorom označil zničenie budovy rozhlasu za súčasť snahy izraelskej vlády podlomiť Palestínsku samosprávu a jej inštitúcie.
Izraelská politika deštrukcie nevojenských zariadení je pre medzinárodné spoločenstvo vysoko kontroverzná. Európska únia plánuje podať oficiálny protest voči Izraelu v súvislosti so zámerným ničením palestínskej infraštruktúry, vrátane letiska v Gaze.
Vyslanec OSN pre Blízky východ Terje Roed-Larsen pre agentúru Reuters uviedol, že sa ešte v piatok stretol s európskym kolegom Miguelom Angelom Moratinosom a ruským zmocnencom pre región Andrejom Vdovinom s cieľom prediskutovať zhoršujúcu sa situáciu na palestínskych územiach po útoku v Hadere. Počas stretnutia telefonicky hovorili aj s Arafatom a zhodli sa na tom, že ostanú v kontakte s americkými vyslancami a ďalšími stranami, aby zmiernili napätie.