SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Chronológia ročného vládnutia amerického prezidenta Georgea W. Busha

Bratislava 19. januára 2002 (TASR) - V nedeľu sa dovŕši rok od inaugurácie amerického prezidenta Georgea W. Busha. Aj vzhľadom na to, že to bolo veľmi ...Bratislava 19. januára 2002 (TASR) - V nedeľu sa dovŕši rok od inaugurácie amerického prezidenta Georgea W. Busha. Aj vzhľadom na to, že to bolo veľmi komplikované obdobie - najmä pre Spojené štáty americké, počas ktorého sa zásadne a nadlho zmenil svet - uvádzame chronológiu približujúcu Bushovu politickú činnosť za posledný rok, ako aj niekoľko fragmentov z jeho osobného i rodinného života.

 

20. januára 2001 - Republikán George W. Bush zložil vo washingtonskom Kapitole prezidentskú prísahu do rúk najvyššieho sudcu a stal sa 43. prezidentom USA. Bush v úrade vystriedal Billa Clintona. Nový prezident prisahal na tú istú Bibliu ako pred 12 rokmi jeho otec.

Skryť Vypnúť reklamu

23. januára 2001 - Americký prezident George W. Bush zakázal finančnú podporu z federálnych fondov pre medzinárodné organizácie pre plánované rodičovstvo, ktoré sídlia mimo územia Spojených štátov, ak "praktizujú, alebo aktívne podporujú" interrupcie.

24. januára 2001 - S niekoľkodňovým oneskorením zagratuloval ruský prezident Vladimir Putin novozvolenému americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi k nástupu do funkcie. Okrem iného v liste najvyšší ruský predstaviteľ uviedol, že Rusko je pripravené na rovnocennú a pre obe strany výhodnú vzájomnú spoluprácu.

31. januára 2001 - Americký prezident a jeho ruský kolega Vladimir Putin vo svojom prvom telefonickom rozhovore vyjadrili presvedčenie, že medzi Washingtonom a Moskvou sa rozvinie "úzky a plodný" dialóg.

Skryť Vypnúť reklamu

1. februára 2001 - Bush zvolal prvé zasadnutie vládneho kabinetu a ministrov. Požiadal ich pritom, aby dodržiavali "najvyššie etické štandardy" a uspokojili sa s čo najnižšími rozpočtami. Zároveň dal najavo, že bude tvrdo postupovať voči tým, čo sa pokúsia skrížiť mu plány.

3. - 4. februára 2001 - Šéf Bieleho domu, ktorý sa usiloval presadiť odvážny plán zníženia daňového zaťaženia až o 1,3 bilióna dolárov, prirovnal nedávny hospodársky rozmach USA k veľkolepej party. Daňové úľavy v priebehu desiatich rokov povedú k ich zníženiu a prispejú k oživeniu ekonomického rastu.

5. februára 2001 - Kanadský premiér Jean Chrétien sa stal prvým vysokým zahraničným predstaviteľom, ktorý oficiálne navštívil nového prezidenta USA. Hlavnou témou ich rozhovoru bol obchod.

Skryť Vypnúť reklamu

9. februára 2001 - Prezident G. W. Bush vyzval Palestínčanov, aby poskytli novému izraelskému premiérovi Arielovi Šaronovi čas na sformovanie novej vlády, pretože len tak môže splniť svoje sľuby o hľadaní mierového riešenia situácie na Blízkom východe.

15. februára 2001 - George W. Bush v predvečer svojej prvej zahraničnej návštevy, ktorá smerovala do susedného Mexika, vyhlásil, že chce spraviť zo začínajúceho sa storočia "storočie amerického kontinentu".

16. februára 2001 - G. W. Bush vykonal svoju prvú zahraničnú návštevu. Cieľom jeho cesty bolo Mexiko. Na ranči svojho mexického partnera Vicenteho Foxa rokovali najmä o ekonomickej spolupráci. Ide o bezprecedentnú návštevu, pretože prvá zahraničná cesta novozvoleného prezidenta USA tradične smerovala do Kanady.

Skryť Vypnúť reklamu

21. februára 2001 - Bush vyzval politických rivalov Indiu a Pakistan na urovnanie vzájomných sporov.

23. februára 2001 - George W. Bush vo víkendovej rezidencií prezidentov USA v Camp Davide privítal predsedu britskej vlády Tonyho Blaira. Témou ich rokovaní počas dvoch dní bola situácia v Iraku a problematika Európy.

28. februára 2001 - Prezident G. W. Bush vo svojom prvom prejave pred americkým Kongresom vyzval túto inštitúciu, aby podporila jeho vládu. V prejave požiadal, aby Kongres pomohol vláde v priebehu desiatich rokov splatiť dva bilióny dolárov štátneho dlhu. Zároveň predstavil návrh rozpočtu na rok 2002, ktorý pri výdajoch 1,96 bilióna dolárov počíta so znížením daní.

9. marca 2001 - Americká Snemovňa reprezentantov väčšinou hlasov schválila návrh nového prezidenta na zníženie daní v celkovej výške 958 miliárd dolárov. Bush tak zaznamenal prvé veľké víťazstvo od svojho nástupu do funkcie.

Skryť Vypnúť reklamu

15. marca 2001 - Rozsiahlou kritikou reagovali medzinárodné organizácie a vlády na rozhodnutie prezidenta Georgea W. Busha, že USA nemienia znížiť únik oxidu uhličitého, ktorý sa do ovzdušia dostáva z elektrární.

20. marca - USA odsúdili pokračujúce násilné útoky albánskych separatistov v severnom Macedónsku a vyhlásili, že hľadajú aj "nevojenské" spôsoby pomoci balkánskemu regiónu.

20. marca 2001 - G. W. Bush vo Washingtone počas schôdzky s izraelským premiérom Arielom Šaronom prisľúbil pomoc pri nastolení mieru na Blízkom východe. Dodal však, že Izrael a Palestínčania musia k dohode dospieť vlastnou cestou.

28. marca 2001 - Americký prezident odmietol dohodu týkajúcu sa boja proti globálnemu otepľovaniu, podpísanú v roku 1997 v japonskom Kjóte. Svoje rozhodnutie odôvodnil tvrdením, že zmluva je proti ekonomickým záujmom USA.

Skryť Vypnúť reklamu

29. marca 2001 - G. W. Bush vyhlásil, že by bolo chybou, ak by Kongres neschválil kontroverzné otvorenie aljašského Arktického národného parku pre ťažbu surovín.

29. marca 2001 - Nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý bol na oficiálnej návšteve USA, sa s G. W. Bushom zhodol vo všetkých otázkach vzájomných bilaterálnych vzťahov a zahraničnopolitických problémov okrem dohody z Kjóta o globálnom otepľovaní.

2. - 3. apríla 2001 - Prezident G. W. Bush vyzval Peking, aby predstaviteľom amerického veľvyslanectva v Číne okamžite umožnil kontakt s posádkou amerického prieskumného lietadla, ktoré po zrážke s čínskou stíhačkou núdzovo pristalo na ostrove Chaj-nan. Vyslovil sa za okamžitý návrat posádky do vlasti. Zároveň vyjadril znepokojenie nad tým, že Peking na žiadosť nereaguje. Zdôraznil, že ďalšie otáľanie naruší vzájomné vzťahy.

Skryť Vypnúť reklamu

11. apríla 2001 - Prezident George W. Bush na brífingu v Bielom dome oficiálne vyjadril ľútosť nad stratou čínskeho pilota pri kolízii s americkým lietadlom z 1. apríla. Zároveň oznámil, že USA už plánujú prevoz posádky do Washingtonu.

12. apríla 2001 - Po prepustení posádky amerického špionážneho lietadla, ktorú zadržiavali čínske úrady, vyzval G. W. Bush Čínu ku konštruktívnejšej spolupráci.

28. apríla 2001 - Devätnásťročná dcéra prezidenta Georgea W. Busha Jenna dostala v piatok predvolanie na súd za to, že ako neplnoletá prechovávala alkohol.

1. mája 2001 - Prezident USA G. Bush prezentoval svoje stanovisko o vybudovaní národného obranného protiraketového štítu (NMD), ktoré vzbudilo najrôznejšie reakcie na celom svete.

1. mája 2001 - Americký prezident G. W. Bush uistil ruského kolegu Vladimira Putina vo vzájomnom telefonickom rozhovore, že Washington nepodnikne žiadne jednostranné rozhodnutia o strategickej stabilite. Bush Putinovi vysvetľoval plány na vybudovanie NMD a zároveň sa vyslovil v prospech zníženia stavov amerického jadrového arzenálu.

Skryť Vypnúť reklamu

2. mája 2001 - Prezident USA G. W. Bush uzavrel s Kongresom kompromisnú dohodu o rozpočte na fiškálny rok 2002, ktorá mu umožní realizovať predvolebné sľuby o znížení daní a zvýšenie rozpočtových výdavkov, avšak nie v požadovanom rozsahu.

3. mája 2001 - Prezident Bush vyhlásil, že USA revidujú všetky vojenské kontakty s Čínou a prerušia tie, ktoré neprispievajú k zlepšeniu vzájomných vzťahov.

9. mája 2001 - Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica po stretnutí so svojím americkým partnerom vo Washingtone vyhlásil, že dôveruje novej etape vzájomných vzťahov. Obidvaja predstavitelia rokovali aj o citlivej otázke vydania Slobodana Miloševiča Medzinárodnému trestnému tribunálu pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii.

14. mája 2001 - G. W. Bush by vyhral ručné prepočítavanie diskutabilných hlasov na Floride v novembrových prezidentských voľbách. Napísal o tom v analýze denník USA Today, ktorý ju realizoval spolu s ďalšími periodikami.

Skryť Vypnúť reklamu

16. mája 2001 - Bushov návrh riešenia súčasnej energetickej krízy obsahoval výraznú podporu ťažby a produkcie ropy, zvýšenie kapacity rafinérií, čím sa mal vytvoriť tlak, ktorý posunie ceny benzínu smerom nadol.

16. mája 2001 - Texaský súd nariadil dcére amerického prezidenta Jenne Bushovej vykonanie verejnoprospešných prác a povinnú účasť na preventívnom kurze o alkoholizme za to, že ako neplnoletá pila alkoholické nápoje.

17. mája 2001 - Bush zverejnil plán na zvýšenie energetických zásob USA. Upozorňoval v ňom na "základnú nerovnováhu medzi ponukou a dopytom" a poukazoval na neradostnú situáciu v americkej energetike.

30. mája 2001 - Bushova dcéra Jenna sa dostala opäť do ťažkostí s alkoholom. Polícia v meste Austin v štáte Texas zistila, že sa v istej mexickej reštaurácii na cudzí identifikačný preukaz snažila kúpiť alkohol.

Skryť Vypnúť reklamu

1. júna 2001 - Prezident podpísal zákon o nulovej tolerancii pitia alkoholu u mládeže, s ktorým mali problém jeho dcéry, dvojičky Barbara a Jenna.

7. júna 2001 - Bush podpísal balík zníženia daní v objeme 1,35 bilióna USD, ktorý bude rozložený do obdobia 11 rokov, čím splnil svoj najdôležitejší predvolebný sľub.

7. júna 2001 - Bush prijal v Bielom dome slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.

12. júna 2001 - Americký prezident G. W. Bush odštartoval v Španielsku svoje prvé šesťdňové európske turné.

13. júna - Prezident USA na vrcholnej schôdzke Severoatlantickej aliancie v Bruseli naznačil podporu prijatiu nových členských krajín na summite NATO v roku 2002 v Prahe.

14. júna 2002 - George W. Bush odcestoval z Bruselu do švédskeho Göteborgu, kde sa stretol s európskymi predstaviteľmi zúčastňujúcimi sa na summite EÚ. V Göteborgu vyjadril silnú podporu rozšíreniu EÚ a NATO. Ubezpečil Rusko, že ho USA nepovažujú za nepriateľa a že časy studenej vojny sú preč.

Skryť Vypnúť reklamu

15. júna 2001 - Bush pricestoval do poľského hlavného mesta Varšavy. Počas návštevy vyzval krajiny starého kontinentu na budovanie jednotnej Európy a ďalšie rozširovanie NATO.

16. júna 2001 - Americký prezident priletel do Slovinska na prvé stretnutie s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Štátnici rokovali o rôznych témach vrátane prílišného zbrojenia, rozširovania NATO, situácii na Balkáne a Blízkom východe, ako aj o otázke NMD, na ktorej sa však nedohodli. Bush sa do Washingtonu vrátil ešte v ten deň.

20. júna 2001 - Bush v telefonickom rozhovore apeloval na palestínskeho prezidenta Jásira Arafata, aby urobil všetko pre redukciu napätia na Blízkom východe.

26. júna - Bush sa počas svojho stretnutia s izraelským premiérom Arielom Šaronom v Bielom dome vyjadril optimisticky v otázke zmiernenia napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Skryť Vypnúť reklamu

6. júla 2001 - V meste Kennebunkport odštartoval George W. Bush oslavu 55. narodenín rannou hrou golfu so svojím otcom, bývalým prezidentom USA Georgeom Bushom. Práve Kennebunkport je miestom, kde americkú hlavu štátu v roku 1976 zadržala polícia pri jazde pod vplyvom alkoholu, s ktorým mal v minulosti problémy.

18. júla 2002 - Bush začal návštevou Veľkej Británie druhé európske turné, počas ktorého sa zaoberal riešením širokej škály otázok - od protiraketovej obrany a klimatických zmien až po pomalý globálny rast ekonomiky. Hlavným bodom turné bola účasť na summite siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G8) v Taliansku.

20. - 22. júla 2001 - Bush sa zúčastnil v talianskom Janove na summite G8. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký partner sa dohodli na rozšírení obsahu rozhovorov o nových strategických vzťahoch. Šéfovia kabinetov siedmich najvyspelejších krajín boli opatrne optimistickí, čo sa týka skorého zotavenia sa konjunktúry v USA a Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

22. júla 2001 - Po summite G8 začal Bush oficiálnu návštevu Talianska, počas ktorej sa stretol aj s premiérom Silviom Berlusconim.

23. júla 2001 - Bush sa v Ríme prvý raz stretol s pápežom Jánom Pavlom II. Napriek tomu, že sa obaja prevažne zhodovali v názoroch na etické hodnoty, existujú aj otázky, v ktorých sa rozchádzali, napríklad v názore na trest smrti.

24. júla 2001 - Bush pricestoval do Kosova na krátku jednodňovú návštevu amerických vojakov, ktorí tam slúžia v rámci medzinárodných mierových síl KFOR.

2. augusta 2001 - Z ankety, ktorú uskutočnili americký denník Washington Post a televízna spoločnosť ABC, vyplynulo, že 59 percent ľudí bolo po šiestich mesiacoch spokojných s Bushovým riadením krajiny.

10. augusta 2001 - Bush odsúhlasil obmedzený výskum kmeňových buniek ľudských embryí. V televíznom prejave uviedol, že kontroverzný výskum sa bude len čiastočne financovať z federálnych zdrojov a bude podliehať prísnej kontrole.

Skryť Vypnúť reklamu

13. augusta 2001 - George W. Bush uvítal podpísanie mierovej dohody v Macedónsku medzi albánskymi povstalcami a tamojšími vládnymi predstaviteľmi.

11. septembra 2001 - Pred desiatou hodinou miestneho času odletel americký prezident z Floridy smerom do Washingtonu, ale vzhľadom na vážnu situáciu v hlavnom meste po samovražedných leteckých teroristických útokoch na budovu Pentagónu vo Washingtone a Svetového obchodného centra v New Yorku, bolo lietadlo Air Force One dva a pol hodiny vo vzduchu bez pristátia. V prvom komentári ešte počas návštevy Floridy Bush zdôraznil, že ide o teroristický útok, ktorý nezostane bez odplaty.

12. septembra 2001 - Lietadlo Air Force One s americkým prezidentom na palube večer krátko pred O1.00 h SELČ pristálo na vojenskej základni Andrews pri Washingtone. Bush sa do Washingtonu vrátil z hlavného veliteľstva letectva v Nebraske, kam sa presunul z Floridy po sérii teroristických útokov.

Skryť Vypnúť reklamu

12. septembra 2001 - Asi 12 hodín po sérii teroristických útokov v New Yorku a Washingtone vystúpil Bush s prejavom k národu. V príhovore vyhlásil, že útoky si vyžiadali "tisícky mŕtvych". Zdôraznil, že finančné inštitúcie krajiny zostávajú silné a hospodárstvo ďalej pracuje. Súčasne konštatoval, že reakcia USA bude rozhodná a "nebude rozlišovať medzi teroristami a tými, ktorí im poskytujú útočisko".

12. septembra 2001 - George W. Bush telefonicky hovoril s najvyššími predstaviteľmi najbližších spojencov USA: britským premiérom Tonym Blairom a kanadským premiérom Jeanom Chrétienom, ktorí mu prisľúbili absolútnu podporu.

12. septembra 2001 - Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a G. W. Bush sa v telefonickom rozhovore zhodli na potrebe užších vzťahov medzi oboma krajinami a väčšieho medzinárodného úsilia pri boji s terorizmom.

13. septembra 2001 - Bush v súvislosti s tragickými teroristickými útokmi písomne požiadal Kongres o vyčlenenie sumy 20 miliárd amerických dolárov na zvládnutie dôsledkov utorkových dramatických udalostí.

14. septembra 2001 - Bush uviedol, že buduje koalíciu pre "prvú vojnu v 21. storočí". Viedol viacero telefonických rozhovorov s predstaviteľmi iných krajín a snažil sa o získanie podpory pre americké úsilie, ktoré sa stále viac zameriavalo na saudskoarabského teroristu Usáma bin Ládina ukrývajúceho sa v Afganistane.

14. septembra 2001 - G. W. Bush požiadal izraelského premiéra Ariela Šarona o zintenzívnenie mierového úsilia s cieľom zastaviť násilnosti na Blízkom východe a začatie realizácie plánu medzinárodnej komisie vedenej bývalým americkým senátorom Georgeom Mitchellom.

14. septembra 2001 - G. W. Bush pricestoval do New Yorku, kde navštívil trosky budovy Svetového obchodného centra.

16. septembra 2001 - Približne dve tretiny Američanov sa domnievali, že ich krajina vstúpi po teroristických útokoch do vojny a väčšina z nich podporovala Bushovo vedenie.

17. septembra 2001 - Bush povzbudil Američanov, aby sa nedali zastrašiť terorizmom a obnovili svoju pracovnú činnosť.

17. septembra 2001 - Americký prezident vyhlásil, že Spojené štáty chcú teroristu Usámu bin Ládina "živého alebo mŕtveho".

17. septembra 2001 - Prezident oznámil, že má "veľkú vieru" v americkú ekonomiku, ktorá odolá aj veľkej skúške zapríčinenej teroristickými útokmi.

18. septembra 2001 - Bush sa pokúša pripraviť USA na "dlhý boj s terorizmom", zhrnula jeho tvoriacu sa stratégiu jedna z jeho poradkýň.

19. septembra 2001 - Bush prijal francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca, ktorý ako prvý zahraničný predstaviteľ navštívil Biely dom od atentátov v USA.

19. septembra 2001 - Šéf Bieleho domu svojím podpisom definitívne schválil vojenskú odvetu proti tým, ktorí stáli za útokmi na New York a Washington. Potvrdil tým rozhodnutie Kongresu.

19. septembra 2001 - G. W. Bush vyhlásil, že vojna proti terorizmu bude "celosvetovou kampaňou" a dôrazne vyzval kábulský režim v Afganistane, aby vydal lídrov teroristickej organizácie al-Káida.

21. septembra 2001 - Americký prezident v prejave pred oboma komorami Kongresu označil sieť al-Káida a saudskoarabského disidenta Usámu bin Ládina zodpovednými zo spáchania atentátov proti USA. Zároveň vyzval Taliban, aby okamžite vydal všetkých lídrov teroristickej skupiny. Varoval pritom, že v opačnom prípade bude čeliť rovnakému osudu ako oni.

23. septembra 2001 - Prezident zrušil sankcie voči Pakistanu a Indii, ktoré USA uvalili na obe krajiny za skúšky jadrových zbraní v roku 1998.

23. septembra 2001 - Až 90 percent Američanov schvaľuje spôsob, akým americký prezident zvláda situáciu v USA po teroristických útokoch.

24. septembra - Šéf Bieleho domu podpísal nariadenie vedúce k zmrazeniu všetkých amerických aktív teroristov podozrivých z útokov na USA a ich stúpencov.

27. septembra 2001 - Bush v snahe podnietiť oživenie dopravného letectva, vyzval v Chicagu Američanov, aby začali používať leteckú dopravu.

2. októbra 2001 - Najvyšší americký predstaviteľ uviedol, že vytvorenie palestínskeho štátu bolo vždy súčasťou vízie USA o riešení blízkovýchodnej otázky.

4. októbra 2001 - Prezident George W. Bush navrhol nový podporný balík v hodnote až 75 miliárd USD, ktorý má pomôcť zvládnuť dôsledky teroristických útokov.

7. októbra 2001 - Bush potvrdil, že americká armáda začala vojenské útoky proti teroristickým táborom v Afganistane. Útoky boli zamerané proti vojenským zariadeniam afganského vládnuceho hnutia Taliban a výcvikovým táborom organizácie al-Káida teroristu Usámu bin Ládina. Podľa Busha nejde o vojnu proti islamu, ale o boj proti terorizmu.

12. októbra 2001 - G. W. Bush sa na svojej tlačovej konferencii v Bielom dome vyslovil za vybudovanie protiraketového dáždnika. Systém protiraketovej obrany má po 11. septembri podľa neho väčší význam ako kedykoľvek predtým.

17. októbra 2001 - Prezident USA odcestoval do čínskeho Šanghaja, aby sa tam zúčastnil na summite vedúcich predstaviteľov členských krajín Združenia pre hospodársku spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC).

19. októbra 2001 - Americký najvyšší predstaviteľ uviedol, že sa zhodol s čínskym prezidentom Ťiang Ce-minom na tom, že terorizmus predstavuje hrozbu.

21. októbra 2001 - G. W. Bush rokoval v Šanghaji s ruským partnerom Vladimirom Putinom o boji proti terorizmu a stratégii kontroly zbraní.

9. novembra 2001 - George W. Bush ubezpečil Američanov, že USA porazia teroristov a vyzval ich, aby nepodľahli prehnaným obavám.

10. novembra 2001 - Šéf Bieleho domu počas svojho prejavu na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku vyzval svetovú organizáciu, aby namiesto súcitu s obeťami septembrových útokov začala konať a pomohla vo vojne USA proti terorizmu.

11. novembra 2001 - Prezident G. W. Bush prisľúbil, že podporí odpustenie časti dlhu Pakistanu a potvrdil poskytnutie globálnej pomoci pre tohto spojenca vo výške jednej miliardy dolárov.

12. novembra 2001 - Podrobná analýza sporných výsledkov prezidentských volieb na Floride ukázala, že George W. Bush voľby vyhral. Národné stredisko výskumu verejnej mienky a štátna Univerzita v Chicagu to potvrdili svojím výskumom.

13. novembra 2001 - Prezident George W. Bush privítal v Bielom dome ruského prezidenta Vladimira Putina. Ide o prvý oficiálny pobyt ruského lídra v USA.

15. novembra 2001 - Prezidenti USA a Ruska G. W. Bush a Vladimir Putin opäť nedokázali nájsť spoločnú reč vo veci vybudovania systému americkej národnej protiraketovej obrany. Obaja štátnici o tomto probléme diskutovali na Bushovom ranči v Crawforde. V ostatných otázkach dosiahli absolútnu zhodu, pričom ich stretnutie jednoznačne prekročilo formálny a oficiálny charakter.

21. novembra 2001 - To najtvrdšie počas operácie zameranej na konečnú likvidáciu al-Káida a Usámu bin Ládina v Afganistane podľa Busha ešte len príde. Povedal to po dobití Kábulu a ovládnutí väčšiny územia krajiny severnou alianciou.

4. decembra 2001 - Americký prezident vyhlásil, že americké jednotky môžu prikročiť k útokom aj mimo územia Afganistanu.

11. decembra 2001 - Nasledujúcou prioritou americkej vojny proti terorizmu je podľa G. W. Busha zabrániť šíreniu nukleárnych, chemických a biologických zbraní.

14. decembra 2001 - G. W. Bush sa podrobil zákroku, pri ktorom mu z tváre odobrali štyri nerakovinotvorné kožné lézie.

21. decembra 2001 - Americký prezident G. W. Bush vyzval pakistanského kolegu Parvíza Mušarráfa, aby zasiahol proti skupinám obvineným z útoku na indický parlament.

25. decembra 2001 - Prezident G. W. Bush trávil vianočné sviatky spolu s rodinou vo víkendovom sídle v Camp Davide v štáte Maryland. V posolstve k spoluobčanom uviedol, že tohtoročne sviatky zastihli Spojené štáty v neistote. Vianoce 2001 sú podľa neho poznačené bolesťou tých, ktorých rodinní príslušníci zahynuli pri septembrových teroristických útokoch a v boji proti teroristickej siete al-Káida a Talibanu.

29. decembra 2001 - Najvyšší predstaviteľ USA osobne apeloval na lídrov Indie a Pakistanu, aby zmiernili vzájomné napätie.

5. januára 2002 - Prezident G. W. Bush vzdal hold pamiatke prvého amerického vojaka, ktorý zahynul v Afganistane pri nepriateľskej paľbe.

10. januára 2001 - George W. Bush podpísal nový zákon o financovaní obrany, ktorý zvýši fondy pre americké jednotky na 318 miliárd dolárov.

11. januára 2002 - Americké úrady vyšetrujú údajné teroristické sprisahanie, ktorého cieľom bola vražda brata súčasného amerického prezidenta a floridského guvernéra Jeba Busha.

12. januára 2002 - G. W. Bush vyslovil radosť nad rozhodným stanoviskom, ktoré prezentoval pakistanský prezident Parvíz Mušarráf vo svojom protiteroristickom prejave.

13. januára 2002 - Prezident USA na krátky čas stratil vedomie po tom, ako mu zabehol praclík. Pri následnom páde si poranil peru a líce. K udalosti došlo v Bielom dome, keď Bush sám vo svojej pracovni v kresle sledoval futbalový zápas. Incident nemal vážnejšie následky.

16. januára 2002 - Šéf Bieleho domu vyzval irackého prezidenta Saddáma Husajna na akceptovanie návratu zbrojných inšpektorov OSN do jeho krajiny. V opačnom prípade si Washington vyhradzuje právo na primeranú reakciu vo vhodnom čase.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 225
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 451
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 701
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 970
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 875
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 647
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 831
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 744
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 601
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 939
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas návštevy odberného miesta. v obci Nižná v okrese Tvrdošín.
Minister obrany Jaroslav Naď.

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vo veku 86 rokov zomrela beatnická poetka Diane di Prima

Diane di Prima napísala štyri desiatky kníh a jej diela boli preložené do dvadsiatich jazykov.

Ilustračné foto.

Nepriateľ islamu Macron. Moslimské krajiny bojkotujú Francúzsko

Moslimov nahnevala obrana karikatúr Mohameda.

Dieťa drží fotografiu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, na ktorej je odtlačok topánky cez jeho tvár počas protestu proti Francúzsku v Istanbule v nedeľu 25. októbra 2020.
Zdravotníci v nemocnici v Kyjove.