Aspoň teoreticky totiž Grécko hrozí, že proces rozširovania zablokuje, ak únia neprijme aj Cyprus, informuje dnešná britská tlač.
Grécku a tureckú časť ostrova však oddeľuje demarkačná línia a hlavné mesto Nikózia je posledným rozdeleným mestom na svete. Ostrov uviazol na dlhé roky v slepej uličke, no zdá sa, že v ostatnom čase došlo aj tam k posunu. Lídri oboch etnických skupín sa dohodli na sérii konzultácií.
Londýnske noviny Financial Times však varujú pred prehnaným optimizmom. Medzi oboma stranami je totiž zakorenené hlboké nepriateľstvo a nedôvera. Ale aj napriek tomu predsa len došlo k nejakému pokroku, ktorý podľa Financial Times umožnilo Turecko.
Ankara donedávna hrozila, že ak Európska únia prijme Cyprus bez toho, aby uznala sever ostrova za samostatný štát, Turecko severný Cyprus anektuje. Ankara však zľavila z hrozieb podľa Financial Times aj preto, aby neohrozila vlastné vyhliadky na členstvo v európskom spoločenstve.
Patrón cyperských Turkov - Turecko - ale v dohľadnom čase nemá šance na členstvo v únii, zato Grécko, ochranca cyperských Grékov, už v únii je. Sedliacky rozum hovorí, že Turci by sa na Cypre po jeho prijatí do Európskej únie mohli ocitnúť v nevýhode...
Denník Daily Telegraph v úvodníku pripomína, že to boli práve panovačné spôsoby cyperských Grékov voči tureckej menšine, ktoré vyprovokovali tureckú inváziu v roku 1974. Keby sa to malo opakovať, ostatné štáty Európskej únie by mali cyperských Turkov podporiť, uzatvára Daily Telegraph.