Mníchov 18. januára (TASR) - Berúc do úvahy všetky zdržiavacie taktiky a nedostatky, ktoré sprevádzajú boj palestínskeho lídra Jásira Arafata proti terorizmu, nemožno obísť jednu skutočnosť: Arafatov dlhoročný zdržanlivý postoj voči Hamasu, Islamskému džihádu a Ľudovému frontu sa oslobodenie Palestíny mal v prvom rade zabrániť vypuknutiu občianskej vojny na palestínskom území, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeustche Zeitung.
Do akej miery sú tieto obavy opodstatnené, ukazujú momentálne najnovšie vyhrážky Ľudového frontu, že povraždí vysokých funkcionárov Arafatovho bezpečnostného aparátu, pokiaľ Arafat neprepustí zatknutého vodcu frontu Ahmada Saadata.
Arafat sa tak dostáva do nezávideniahodnej situácie, ktorú mu tentoraz pripravili jeho radikálni prívrženci, konštatuje SZ.
Palestínsky vodca sa môže brániť len skutočnosťou, že počas troch týždňov pred nastolením prímeria, vyhláseného 16. decembra, prišlo o život 44 Izraelčanov, v časoch prímeria len jeden, počas tohto obdobia však bolo zavraždených 15 Palestínčanov. Palestínčania teda pokoj v zbrani dodržiavajú. Izrael však na túto skutočnosť akosi zabúda. Premiér Ariel Šaron chce zrejme udržať Arafata v područí, do ktorého ho dostal. Táto stratégia začína narážať na odpor palestínskych radikálov. Argumentujú tým, že ich násilie bude odpoveďou na násilie Izraela, píše SZ.
Šaron by dosiahol svoj cieľ, keby skutočne prišlo ku vnútropalestínskemu boju a radikálnemu rozpolteniu tamojšej spoločnosti. Palestínsky problém by sa totiž potom mohol zredukovať na menšinovú otázku. Šaron už desaťročia tvrdí, že s Palestínčanmi nemožno vytvoriť štát. O svojom názore chce presvedčiť osobitne Európu. Tú Európu, ktorá okrem neúčinných apelov na zachovanie mieru už dlhé týždne neponúka nič iné, uzatvára SZ.