Moskva 17. januára (TASR) - Ruská tajná služba dnes konštatovala, že v Moskve naďalej existuje vysoké riziko teroristických útokov, pretože v metropole pôsobia teroristi-jednotlivci a malé teroristické bunky.
Podľa šéfa moskovského odboru Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Viktora Zacharova teroristi môžu v Moskve použiť okrem výbušnín aj biologické, chemické a rádioaktívne prostriedky.
Vysoký predstaviteľ FSB nekonkretizoval, aké úrady a budovy v Moskve by sa mohli stať prípadným terčom teroristov. Tajná služba neinformovala ani o opatreniach, ktoré v tejto súvislosti prijala. Vlna teroristických útokov otriasla Moskvou v roku 1999. Pri bombovom útoku na obytný dom v Moskve 9. septembra 1999 zahynulo 92 osôb a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Mohutná explózia nálože umiestnenej v pivničných priestoroch deväťpodlažného panelového domu úplne zničila dva jeho vchody. Páchateľov sa nepodarilo vypátrať, ale vyšetrovatelia a ruskí politici sa prikláňajú k tomu, že za výbuchom stáli čečenskí separatisti.
V hlavnom meste Ruska je dlhodobo vysoká koncentrácia uniformovaných policajtov, ktorí na uliciach, ale predovšetkým pri vchodoch do metra a na vlakových staniciach kontrolujú tzv. podozrivé osoby, spravidla tmavšej farby pleti pôvodom z Kaukazu. Policajné kontroly sú aj na všetkých vjazdoch do ruskej metropoly. Polícia sa sústreďuje hlavne na nákladné automobily, v ktorých oficiálne hľadá zbrane a výbušniny. Nezrovnalosti v dokladoch ale spravidla slúžia ako zámienka na udelenie pokuty, ktorá sa bez dokladu stáva úplatkom.
Niekoľkokrát ročne polícia v Moskve realizuje celoplošné protiteroristické operácie, pri ktorých kontroluje podniky a obytné budovy. Boj s terorizmom ale neberú všetky policajné zložky príliš vážne. Vlani v decembri bol v Moskve zatknutý vysoký policajný dôstojník, ktorý za 15.000 dolárov predával špeciálne policajné priepustky umožňujúce majiteľovi vozidla prechádzať policajné stanovištia bez kontroly tovaru a dokladov. Priepustky mohli využiť nielen početní nelegálni výrobcovia alkoholu a prepravcovia neprecleného tovaru, ale aj prípadní zločinci a teroristi.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák)