pred svojím odchodom na rokovania predsedov koaličných strán a predsedu ČSSD Miloša Zemena s prezidentom republiky Václavom Havlom.
Pripustil, že ide o zámer známy, ale zdôraznil, že "ešte nikdy nebol takto jasne povedaný".
Lux ČTK potvrdil, že ľudová strana a ODA zhodne požadovali podložiť zostavenie menšinovej vlády písomnými dohodami jednak vo vnútri koalície, jednak dohodami koalície s ČSSD. "Názor ODS bol skôr taký voľnejší, skôr bez písomného textu. Tu sa naše názory trochu líšili a ja som presvedčený, že sa to posunie," konštatoval Lux.
K priebehu predčasne prerušeného rokovania predstaviteľov strán vládnej koalície Lux v mene svojej strany pre ČTK ďalej uviedol: "Líšili sme sa v názore na podobu oných vzťahov. My uprednostňujeme, aby vzťahy vo vnútri koalície boli dané jasnou koaličnou zmluvou a aj jasným programovým vyhlásením vlády, ktoré by malo byť štandardné."
V tomto vyhlásení by podľa Luxa vláda mala povedať, čo chce robiť, a nie aby bolo ničnehovoriacim dokumentom. Podľa predstáv ľudovej strany by súčasne mala byť písomne potvrdená aj dohoda troch koaličných strán so sociálnymi demokratmi, uviedol Lux. "Onen písomný dokument považujeme za veľmi dôležitý, pretože je, samozrejme, kontrolovateľný a nemôže byť potom rozlične vykladaný," dodal.
Na otázku, či by rokovania o zostavení novej vlády mohla akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť komunistická strana, Lux povedal: "Predstava, že by komunistická strana získala nejaké miesto vo vedení parlamentu, je nám vzdialená." Podľa dobre informovaných zdrojov ČTK zo strany ODS padol aj návrh dať komunistom podpredsednícke kreslo v parlamente a získať tak ich podporu. Pre KDU - ČSL je prijateľné zastúpenie sociálnych demokratov "v špičkovom vedení" parlamentu, informoval Lux. "Dokážeme si predstaviť, že by sa predsedom parlamentu stal sociálny demokrat," uviedol a vyhol sa odpovedi na otázku, či by to mohol byť konkrétne Miloš Zeman.