nosti Pacific Gas and Electric Co. a Southern California Edison Co. zásobujú elektrinou vyše 24 miliónov obyvateľov.
Spoločnosti, ktoré zaťažujú miliardové dlhy, už minuli všetky dispozičné likvidné prostriedky i úverové možnosti a zostávajú im doslova len dni, kým vyčerpajú zvyšné peniaze na nákup elektrickej energie.
Na budúci týždeň v utorok by sa mala vo Washingtone konať vrcholná schôdzka ministra energetiky Billa Richardsona a ministra financií Lawrencea Summersa so šéfmi oboch spoločností spolu s kalifornským guvernérom. Kalifornskí politici zvažujú možnosť emisie štátnej pôžičky v miliardovej výške ako núdzovú pomoc na prekonanie energetickej krízy. Východiskom by bolo aj drastické zvýšenie cien elektrickej energie.
Ratingové agentúry Standard & Poorďs, Fitch a Moodyďs výrazne znížili úverové ratingy oboch spoločností. Akcia nasledovala po rozhodnutí kalifornského dozorného úradu CPUC, zodpovedného za zásobovacie podniky, že obaja zásobovatelia môžu zvýšiť ceny energie za 90 dní v priemerne len o 10 %. Spoločnosti požadovali trikrát väčšie zvýšenie cien. V piatok nastal na Wall Street rozruch potom, čo sa objavili špekulácie, v akom rozsahu by sa Bank of America mohla úverovo angažovať v oboch podnikoch v prípade ich úplnej platobnej neschopnosti. Banka však všetky špekulácie o úverových problémoch poprela.
Kalifornské ceny za elektrickú energiu v súvislosti s dereguláciou tamojšieho energetického trhu štát zmrazil do roku 2002. Ceny na voľnom trhu, kde oba podniky energiu nakupujú, sa však drasticky zvýšili. Výsledkom je, že obe spoločnosti museli podľa Standard & Poorďs v uplynulom polroku za nákup elektrickej energie zaplatiť každý o 5 miliárd USD viac, ako boli ich príjmy. V súvislosti s dereguláciou predali svoje kalifornské elektrárne nezávislým zásobovacím podnikom. Na voľnom trhu si plánovali zaobstarať lacnú energiu, z čoho mali profitovať predovšetkým spotrebitelia. Oba podniky požadujú energetické tarify, pokrývajúce ich náklady, pevnejšiu vrchnú hranicu cien zahraničnej elektriny alebo inú pomoc na prežitie.
Z environmentálnych dôvodov nepostavili v Kalifornii už takmer 10 rokov žiadnu novú elektráreň. Spotreba elektrickej energie však najmä kvôli Silicon Valley a rastu počtu obyvateľov o 600 000 ročne drasticky vzrástla. Už roky sa v USA stavajú prakticky len plynové elektrárne, pretože na výstavbu atómových ani nových uhľových elektrární nebolo možné získať povolenie. Ceny zemného plynu v USA sa preto dostali na rekordnú úroveň, čím zdražujú aj výrobu elektrickej energie.
Už 23 amerických štátov úplne alebo čiastočne deregulovalo energetické trhy, zvyšné štáty svoje plány vzhľadom na zlé skúsenosti v Kalifornii odložili.