Varšava 16. januára (TASR) - Zamestnávatelia a súkromní podnikatelia v Poľsku čoraz častejšie klamú svojich zamestnancov. Týka sa to nielen zmluvne dohodnutých miezd, ale aj doplatkov za dovolenku, vyplácania prémií a finančného ohodnotenia za nadčasové hodiny.
Výrazným momentom zo sociologického hľadiska je, že medzi pracujúcimi, ktorí pravidelne nedostávajú výplatu v dohodnutých termínoch, figurujú predovšetkým ženy. Najčastejšou výhovorkou a ospravedlnením sa zamestnávateľov je, že "nemajú peniaze na výplaty z dôvodu hospodárskej recesie". Ďalším dôvodom je druhotná platobná neschopnosť, nevyplácanie faktúr dodávateľmi a partnermi. Ľudia, ktorí nedostanú zarobené peniaze, sa však zriedka domáhajú svojich práv. Potvrdil to Henryk Formicki z odborového zväzu NSZZ Solidarita. Podľa neho len malá časť poškodených sa odváži vystúpiť s požiadavkou, aby im majiteľ firmy alebo zamestnávateľ vyplatil mzdu. Volia znášať krivdu zo strachu pred stratou zamestnania. "Ide o fenomén, ktorý sa šíri v poľskej hospodárskej sfére, a preto si vyžaduje nové riešenia a rýchly zásah centrálnych i kontrolných orgánov," vyhlásil hlavný inšpektor práce Tadeusz Zajac.
V roku 2000 sa podarilo od zamestnávateľov vymôcť vyše 75,5 milióna zlotých, ktoré dlhovali pracovníkom na mzdách. Akú sumu zostali zamestnávatelia dlžní svojim zamestnancom v minulom roku sa zistiť nepodarilo. Opatrné odhady hovoria o 100 miliónoch zlotých.
(1 PLN = 11,830 SKK)
* spolupracovník TASR Branislav Zvara pop zll