Kábul 16. januára (TASR) - Afganistan, jeden z najväčších výrobcov ópia na svete, dnes zakázal pestovanie maku a obchodovanie s ópiom a všetkými jeho derivátmi vrátane heroínu.
Vládny dekrét obnovuje zákaz, ktorý v roku 2000 vydalo bývalé vládnuce hnutie Taliban. Jeho platnosť však v podstate "zanikla" po páde moslimského fundamentalistického režimu v novembri minulého roku.
"Všetkých vidiečanov, zvlášť roľníkov a farmárov, informujeme, že odteraz je nelegálne pestovanie, výroba, spracovanie, neprípustné používanie, pašovanie a obchodovanie ópiového maku a všetkých jeho derivátov," uvádza sa vo vyhlásení.
Po zákaze vydanom Talibanom sa podarilo prudko znížiť produkciu ópia v Afganistane z 3276 ton v roku 2000 na 185 ton v minulom roku. Napriek tomu však podľa protidrogových predstaviteľov OSN majú afganskí pestovatelia stále veľké zásoby ópia a heroínu, ktorými môžu zásobovať svetové trhy.