Alma-Ata 16. marca (TASR) - Politická mapa takmer polovice sveta sa za posledné desaťročia zmenila. Zmeny neobišli ani kazašské ozbrojené sily, ktoré nedávno začali s rozsiahlou kampaňou výučby anglického jazyka. Cieľ je jasný - spolupráca so Severoatlantickou alianciou.
Prezident rozľahlej krajiny Nursultan Nazarbajev reformuje armádu, v minulosti súčasť obrovskej mašinérie s prívlastkom sovietska, mení jej predchádzajúce postavenie ako súčasti obrovského vojska, ktoré malo bojovať svoju "veľkú vojnu". Jednoducho sa rozhodol, že z ťažkopádneho systému vytvorí oveľa flexibilnejšie ozbrojené sily podľa európskeho vzoru. Medzi jeho najdôležitejšími zámermi je aj spolupráca s NATO.
Lekcie anglického jazyka pre vojenských profesionálov sa začali minulý mesiac. Na výučbu vojakov-profesionálov s pomocou Britskej rady a americkej vlády vyčlenili finančné prostriedky, knihy, počítače a ďalšie zariadenia. Steny učební v budovách vojenských zariadení a posádok sa začínajú oblepovať plagátmi Cardiffu, Belfastu, Leedsu a ďalších britských a amerických miest.
Program výučby jazykov teraz zažíva svoj rozmach. Kazašská armáda zatiaľ zamestnáva až 60 učiteľov angličtiny. Ich úlohou je učiť jazyk, aby mohli vojaci lepšie spolupracovať so Severoatlantickou alianciou.
Kazachstan - rovnako ako ostatné štáty bývalého ZSSR - sa zatiaľ zúčastňuje na každoročnom cvičení pod skratkou CENTRASBAT spolu s Američanmi a armádami štátov NATO. Učiť sa práve angličtinu bude naozaj dôležité, a to nielen pre vojakov. Netreba zabúdať, že do krajiny bohatej na ropu a ďalšie nerasty začína obrovským prúdom tiecť americký kapitál.