Paríž 16. januára (TASR) - V atmosfére ostrej výmeny názorov sa nieslo utorkové rokovanie poslancov francúzskeho Národného zhromaždenia, ktorí diskutovali o tom, či je alebo nie je vhodné pripomínať si 19. marca skončenie nepriateľských akcií v alžírskej vojne. Dátum na spomienkový deň má pripomínať 19. marec 1962, kedy bol vyhlásený pokoj zbraní, informuje v dnešnom čísle denník Libération.
Predstavitelia ministerstva obrany pre záležitosti vojnových veteránov konštatovali, že "40 rokov po vojne je ešte veľmi skoro". Je to dramaticky presné vyjadrenie, komentoval Libération. Štyridsať rokov po skončení francúzsko-alžírskej vojny (1954-62) francúzski poslanci v Národnom zhromaždení búrlivo diskutovali o návrhu zákona o pamätnom dni alžírskej vojny. Jacques Floch zo sekcie záležitosti pre vojnových veteránov dúfal, že sa podarí dosiahnuť aspoň konsenzus v danej problematike. Na to, aby zákon mohol byť prijatý, by museli dvaja z troch poslancov za návrh zákona hlasovať. Vzhľadom na ostré protirečivé vyjadrenia, zákon, o ktorom sa malo hlasovať 22. januára, poslanci pravdepodobne neschvália. Napriek tomu J. Floch nevylučuje, že návrh zákona predloží na prerokovanie do Senátu. O tejto možnosti chce v budúcich dňoch hovoriť s premiérom Lionelom Jospinom.
Predstaviteľ ministerstva obrany pre záležitosti vojnových veteránov uviedol, že aj keď diskusia v NZ sa "niesla v ovzduší až invektív, bola užitočná". Podľa Flocha "prispela k tomu, že sme urobili ďalší krok k národnému zmiereniu". Toto optimistické vyjadrenie je v ostrom protirečení s tým, čo bolo možné počuť v NZ, komentuje Libération. Najmä pravicoví poslanci hovorili, že týmto návrhom zákona sa "Francúzsko rozdeľuje na dve časti". Poslanci pravicových strán upozornili, že ide o predvolebný ťah, ale "alžírska vojna nie je predmetom obchodu". Ani v radoch pravice nevládla jednota, aj medzi nimi boli zástancovia návrhu zákona o pamätnom dni 19. marca. Podľa nich sa uvedený deň vryje do povedomia národa ako historický deň.
Priestory pre verejnosť v NZ zaplnili veteráni vojny v severoafrickej krajine. Mnohí z nich si utierali slzy, uviedol Libération.