Štrasburg/Brusel 16. januára (TASR) - Španielsko chce zaistiť, aby všetky pripravené kandidátske krajiny ukončili v závere tohto roka prístupové rokovania s Európskou úniou. Závisieť to však bude predovšetkým od úsilia samotných kandidátov. Vyhlásil to dnes v Štrasburgu španielsky premiér José María Aznar.
Španielske predsedníctvo chce zaistiť, aby všetky (kandidátske) krajiny ukončili rokovania do konca tohto roka, povedal Aznar poslancom Európskeho parlamentu.
Aby sa to podarilo, členské štáty EÚ musia ukázať schopnosť kompromisu, Európska komisia včas predkladať návrhy spoločných rokovacích pozícií, "ale predovšetkým to bude závisieť od úsilia kandidátov", upozornil španielsky premiér, ktorý v Štrasburgu predstavil priority svojej krajiny počas polročného predsedníctva v EÚ. Prvého hodnotenia sa kandidáti dočkajú už na júnovom summite v Seville.
Poslancov Aznar informoval, že Španielsko bude počas predsedníctva rokovať s kandidátmi v súlade s tzv. cestovnou mapou o kapitolách poľnohospodárstvo, regionálna politika a finančné a rozpočtové ustanovenia, ktoré sú citlivé z finančného hľadiska. Na programe bude aj kapitola inštitúcie.
Rokovať sa bude na základe momentálne platnej legislatívy a v rámci finančného výhľadu na roky 2000-06 (Agenda 2000), ubezpečil Aznar, čím odmietol stanovovanie prípadných nových podmienok pre rozšírenie, ako napríklad reformy poľnohospodárskej politiky.
Okrem rokovaní o "finančných" kapitolách sa Španielsko pokúsi s kandidátmi ukončiť rozhovory o všetkých ostatných doteraz neuzavretých súboroch legislatívy. V prípade Slovenska ide o dopravu, dane, hospodársku súťaž a spravodlivosť a vnútro.
Španielsko naplánovalo na tento polrok až štyri kolá rokovaní na úrovni vyjednávačov a jedno ministerské kolo. Ich konanie však bude závisieť od dosiahnutého pokroku a pripravenosti. Do úvahy prichádzajú rokovania 14.-15. februára, 21.-22. marca, 19. a 22. apríla a 31. mája a 1. júna na úrovni vyjednávačov, ministerské kolo sa bude konať 11. júna.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi vo svojom vystúpení vyjadril presvedčenie, že Španielsko nebude šetriť úsilím, aby zachovalo v prvom polroku dosiahnuté tempo prístupových rokovaní s kandidátmi, aby sa rozhovory mohli v závere roka ukončiť s tými krajinami, ktoré splnia prístupové kritériá.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel