Praha 16. marca (TASR) - Využitie skúseností revolúcie z roku 1989 na obohatenie debaty o európskej integrácii obmedzenej predovšetkým na technické a ekonomické aspekty je hlavným cieľom dvojdňovej konferencie pod názvom Európska revolúcia roku 1989 a budúcnosť Európy, ktorá sa dnes začala v Prahe.
Organizátorom konferencie, ktorá by mala vyvrcholiť prijatím Pražského vyhlásenia, sú nadácie Friedricha Eberta a Heinricha Bölla.
Konferenciu otvoril český prezident Václav Havel a potom nasledovali prejavy bývalého maďarského prezidenta Árpáda Göncza a francúzskeho politológa Jacqua Rupnika.
Na podujatí sa stretli viacerí bývalí disidenti z Česka, Slovenska, Maďarska a Poľska, politici a viacerí zástupcov Nemecka. Medzi účastníkmi konferencie sa objavili aj slovenská veľvyslankyňa v Poľsku Magda Vášáryová, sociológovia Miroslav Kusý, Zuzana Szatmáry, či Soňa Szomolányi. V sobotu sa očakáva príchod ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského.
Český prezident v úvodnom prejave vyhlásil, že v súčasnosti má pocit, ako keby krajiny spoza bývalej železnej opony boli Západu niečo dlžné a dosiaľ nedokázali jasne pomenovať, čo prežili a čo z toho vyplýva do budúcnosti. Podľa Havla by sa mal Západ menej obávať "tajomných krajín" z východu a viac pre ne otvárať svoje štruktúry, pretože je to aj v jeho záujme. Havel dodal, že historicky nie je ani Západ celkom bez viny, pretože európske povojnové rozdelenie sa uskutočnilo aj so súhlasom Západu.
Bývalý maďarský prezident a známy disident Árpád Göncz vo svojej prednáške prirovnal súčasnú Európu k veľkej budove, ktorá je zvetraná a jej obyvatelia sú rozhodnutí rozšíriť ju. Spojenie západnej a východnej Európy exprezident vníma ako svadbu, ktorej termín musí byť konečne stanovený a musí sa uskutočniť. Podľa neho svet kráča dopredu a "musíme sa dať dokopy teraz, lebo zajtra už môže byť neskoro".
Jacques Rupnik sa pokúsil priblížiť integráciu z pohľadu západnej Európy, ktorá má z rozširovania isté obavy. Aj posledné rozšírenie EÚ podľa neho vyvolalo obavy prosperujúcich krajín, a to predovšetkým ekonomického charakteru. V tejto súvislosti Rupnik spomenul aj nedávny summit EÚ v Nice, ktorého výsledky Východ privítal s radosťou, ale Západ ich považoval za zlyhanie a ukážku národného egoizmu.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel