Londýn 16. januára (TASR) - Britské poľnohospodárstvo stojí zoči-voči neistej budúcnosti aj napriek tomu, že dlhotrvajúca epidémia slintačky a krívačky, ktorá dostala na kolená mnohých farmárov a vydesila konzumentov v Británii i za jej hranicami, sa už skončila.
Británia v noci na utorok vyhlásila koniec slintačky a krívačky, podarilo sa jej totiž zlikvidovať posledné ohnisko nákazy. Bilancia epidémie je však neutešená - od februára vlaňajšieho roku padli tejto chorobe za obeť viac ako štyri milióny hospodárskych zvierat a svetové trhy zatvorili dvere pred dovozom mäsa z Británie.
Farmári budú musieť preto počkať ešte niekoľko týždňov, kým sa definitívne potvrdí, že slintačka a krívačka je už nadobro zlikvidovaná, a kým sa obnoví vývoz mäsa do zahraničia. Mnohí z nich tento čas zrejme využijú na to, aby si dobre rozmysleli, či sa im oplatí zotrvať pri chove dobytka, ktorý v ostanom čase postihlo niekoľko vážnych kríz, vrátane choroby šialených kráv.
Odborníci predpokladajú, že mnohí chovatelia už svoje stáda neobnovia a ďalší ich zredukujú, alebo budú chovať iné zvieratá ako hovädzí dobytok.
Londýn dúfa, že medzinárodný úrad pre potraviny so sídlom v Paríži, ktorý na Britániu uvalil po vypuknutí epidémie slintačky a krívačky embargo na vývoz mäsa, tento zákaz zruší. Predstavitelia tohto úradu by o tom mali rokovať na budúci týždeň rovnako ako veterinárna komisia Európskej únie.
Čistenie a dezinfekcia niektorých fariem, na ktorých sa museli v rámci prevencie pred šírením choroby utratiť všetky zvieratá, bude podľa britských odborníkov trvať až do februára. Chovateľský "priemysel" sa bude z tejto rany zotavovať celé mesiace, a keď sa z toho dostane, pravdepodobne radikálne zmení svoju podobu.