PARÍŽ. Najmenej 80 ľudí vrátane 16 policajtov v Paríži utrpelo zranenia pri násilných protestoch proti zvyšovaniu daní a vysokým životným nákladom. Počas nepokojov, ktoré pri demonštráciách vypukli, polícia zatkla najmenej 224 osôb.
K prvým zrážkam medzi políciou a časťou demonštrantov oblečených v žltých reflexných vestách došlo už krátko po tom, ako sa účastníci protestu začali dopoludnia zhromažďovať pri Víťaznom oblúku nachádzajúcom sa v centre Paríža na začiatku triedy Champs-Élysées.
Pokojní aj provokatéri
Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner neskôr na Twitteri uviedol, že okrem približne 200 pokojne protestujúcich osôb prišlo aj 1500 "provokatérov" pripravených vyvolávať potýčky.
"Naše bezpečnostné zložky sú na mieste a výtržníkov vytláčajú," napísal Castaner podľa agentúry AFP.
Francúzsky premiér Édouard Philippe popoludní oznámil, že v Paríži bolo zadržaných najmenej 107 výtržníkov. V celej krajine sa sobotňajších protestov podľa neho zúčastnilo 36-tisíc ľudí, pričom toto číslo zahŕňa aj 5500 demonštrantov v Paríži. Ľahké zranenia utrpelo aj desať policajtov.
Philippe ďalej uviedol, že je "šokovaný" z násilností v okolí Víťazného oblúka a jeho posprejovania grafitmi. Povedal, že úrady umožnia pokojné protesty, ale budú tvrdo postupovať voči tým, "ktorí prichádzajú robiť problémy".
Tisícky policajtov
Do francúzskej metropoly vláda povolala asi 5000 policajtov. Samotná trieda Champs-Élysées bola uzatvorená. Príslušníci bezpečnostných zložiek použili proti násilníkom slzotvorný plyn a gumové projektily. Tí na nich hádzali kamene, kovové zábrany, nádoby so žltou farbou a ďalšie predmety a na niektorých miestach postavili barikády.
Hnutie "žltých viest" sa začalo v októbri na sociálnych sieťach a postupne sa stalo platformou na vyjadrenie nespokojnosti s prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý je obviňovaný z ignorovania rastúcich životných nákladov. Prvé protesty po celom Francúzsku sa konali 17. novembra a zúčastnilo sa na nich okolo 282-tisíc ľudí, uplynulú sobotu demonštrovalo asi 106-tisíc ľudí.
Účastníci protestov, ktoré si zatiaľ vyžiadali dvoch mŕtvych a stovky zranených, požadujú zníženie daní a zvýšenie minimálnej mzdy a dôchodkov. Doterajšie pokusy vlády rokovať s hnutím zlyhali najmä preto, že jeho predstavitelia trvajú na diskusiách s Macronom a ministrami vysielaných v televízii.
Chcú chaos
Násilnosti v Paríži odsúdil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Z argentínskej metropoly Buenos Aires, kde sa zúčastnil na summite krajín skupiny G20, Macron odkázal, že to, čo sa stalo v sobotu v Paríži, "nemá nič spoločné s pokojným vyjadrením legitímneho hnevu" a nikdy sa nestotožní s násilím zo strany tých, ktorí "chcú chaos".
"Nič neospravedlňuje útoky na bezpečnostné sily, rabovanie obchodov, podpaľovanie verejných alebo súkromných budov, ohrozovanie chodcov alebo novinárov alebo poškodenie Víťazného oblúka," povedal Macron na tlačovej konferencii v Buenos Aires.
Starostka Paríža Anne Hidalgo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyjadrila nad udalosťami "rozhorčenie" a "veľký smútok", pričom tiež odsúdila násilie ako "neprijateľné".
Francúzsky premiér Édouard Philippe protesty okomentoval s tým, že niektorí demonštranti napadli políciu "so zriedkavo videným násilím", čo viedlo k zatknutiam.
Krajne pravicová politička Marine Le Penová zase na Twitteri vyzvala protestujúcich, aby išli domov.