RAMALLÁH. Približne tisícka Palestínčanov postrelených izraelskými ozbrojenými silami počas niekoľko mesiacov trvajúcich protestov na hraniciach medzi pásmom Gazy a Izraelom, trpí infekciou, ktorá im môže spôsobiť trvalú invaliditu.
Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na správu organizácie Lekári bez hraníc (MSF).
Postrelení počas demonštrácií
Izraelské ozbrojené zložky podľa údajov ministerstva zdravotníctva pásma Gazy postrelili počas násilných demonštrácií v tejto oblasti od marca 6000 Palestínčanov.
Organizácia MSF, ktorá už od začiatku protestov poskytuje Palestínčanom starostlivosť, oznámila, že zdravotný systém v Gaze je preťažený veľkým počtom prípadov, ktoré si často vyžadujú zložitú liečbu.
Väčšinu zranených postrelili do nôh, pričom často vznikajú otvorené rany náchylné na infekciu. Okolo 1000 zranených trpí infekciou, ktorá si môže vyžiadať amputáciu alebo dokonca môže mať za následok smrť.
"Takéto množstvo pacientov by preťažilo aj najlepšie zdravotné systémy na svete," povedala Marie-Elisabeth Ingresová, zástupkyňa MSF pre oblasť Palestíny.
Potrebujú adekvátne ošetrenie
Organizácia vyzvala Izrael, aby takto zraneným umožnil opustiť blokádu pásma Gazy s cieľom dostať adekvátne ošetrenie. Požiadala aj vlády Palestíny a Izraela, aby na to vytvorili kapacity vo svojich zariadeniach.
Hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, organizuje od marca tohto roku pravidelné protesty pri hraniciach s Izraelom s cieľom dosiahnuť ukončenie blokády, ktorá sa začala v roku 2007.
Vyše 230 Palestínčanov prišlo o život od 30. marca najmä z dôvodu izraelskej streľby, ale aj počas tankových a leteckých útokov. Židovský štát za toto obdobie prišiel o dvoch vojakov.
Izrael tvrdí, že prísna blokáda pásma Gazy je dôležitá na izoláciu hnutia Hamas. Zároveň má zabrániť islamistickým skupinám v prístupe k zbraniam alebo materiálu, ktorý by mohli použiť na ich výrobu.