LONDÝN. Dolná komora britského parlamentu bude o návrhu dohody premiérky Theresy Mayovej o odchode Británie z Európskej únie hlasovať 11. decembra, informovala agentúra DPA.
Lídri EÚ v nedeľu na mimoriadnom summite v Bruseli schválili dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch medzi Britániou a EÚ.
Dohodu musí odsúhlasiť dolná komora
Schválená dohoda teraz musí prejsť hlasovaním v dolnej komore britského parlamentu, ktorému budú predchádzať päťdňové rokovania.

Mayová v pondelok v britskom parlamente obhajovala svoj návrh dohody o tzv. brexite i napriek kritike zo strany opozície a aj z radov jej vlastnej Konzervatívnej strany. Písal o tom webový server stanice BBC.
Nedeľné schválenie v Bruseli podľa premiérky vzdalo poctu výsledkom referenda z roku 2016, keď Briti zahlasovali za brexit, a pomohlo udržať blízke vzťahy kráľovstva s EÚ.
Corbyn: Mayová potrebuje plán B
Predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn povedal, že parlament nebude mať inú možnosť, ako dohodu v hlasovaní odmietnuť.
Súčasná podoba dohody je podľa neho "aktom národného sebapoškodzovania".
Líder labouristov ďalej uviedol, že on sám je zástancom užších ekonomických vzťahov s EÚ prostredníctvom "komplexnej colnej únie" a "silného spoločného trhu".
Premiérka podľa jeho slov potrebuje plán B, ktorý bude zahŕňať stály colný režim a silnejší systém ochrany v oblasti zamestnanosti a ochrany životného prostredia.
Bývalí členovia vlády z radov konzervatívcov Ian Duncan Smith, Boris Johnson, Owen Paterson, Michael Fallon a Dominic Grieve sa tiež vyjadrili, že dohoda je neuspokojujúca.
Mayová členom parlamentu povedala, že predošlých 19 mesiacov rokovaní bolo o hľadaní kompromisu, ale konečná dohoda obyvateľom Británie zabezpečí znovunadobudnutie kontroly nad zákonom, peniazmi a hranicami.
Mayová však priznala, že nebola celkom spokojná s možnosťou tzv. backstopu - záložného plánu s cieľom zabezpečiť integritu vnútorného trhu a aj bezpečnosti na írskom ostrove. Backstop by podľa nej bol dočasným mechanizmom a Británia by mala mať právo dožadovať sa arbitráže o tom, ako a kedy sa skončí - pokiaľ nebude nahradený obchodnou dohodou alebo inými opatreniami.