„Máte proruské názory? V Dánsku navrhujú zákon, ktorý môže poslať občanov do väzenia.“ Tak znie nadpis článku na portáli AC24 z 13. októbra 2018. Podľa neho dánskym obyvateľom hrozí odňatie slobody na 12 rokov za iný postoj alebo za to, že „sa ich vyjadrenia v priebehu predvolebných akcií budú líšiť od oficiálnej pozície vlády“.
Identický článok sa šíri aj na ruskej stránke Sputniknews a téme sa venuje aj portál Zem a Vek. Ako zdroj uvádzajú komentár publikovaný 8. októbra 2018 v dánskom denníku Berlingske, ktorý má v záhlaví poznámku: „Toto je komentár. Vyjadruje osobný postoj autora.“
Na jeho konci sa nachádza poznámka redakcie o zmene pôvodného titulku, ktorý znel „Nový zákon: 12 rokov väzenia za osočovanie Ruska“. Samotná redakcia ho považovala za zavádzajúci a následne sa rozhodla ho zmeniť.
Zákon na ochranu volieb
Článok na webe AC24 sa odvoláva na návrh zákona „pre boj s operáciami psychologického vplyvu, prevedenými cudzími výzvednými službami.“ Návrh zákona s takýmto názvom však neexistuje, predpokladáme, že sa odvolávajú na návrh ministerstva spravodlivosti o zmene a doplnení zákona s názvom Nelegálny vplyv. Ten nie je primárne zameraný na ruskú propagandu, ale všeobecne na „ochranu proti zahraničnému vplyvu“.
Dánske ministerstvo spravodlivosti zvýrazňuje najmä ochranu volieb. V tejto súvislosti poukazuje na možný vplyv ruskej propagandy vo voľbách v USA, ako aj v pobaltských a škandinávskych krajinách.
Preto navrhuje udeliť trest do 12 rokov za ovplyvňovanie verejnej mienky v období troch mesiacov pred voľbami prostredníctvom akýchkoľvek zahraničných informačných služieb.
Súd pritom bude musieť dokázať spoluprácu obvineného práve so zahraničnou informačnou službou, prípadne s prepojením na fabriky na „trollov“.
Zákon taktiež navrhuje potrestať ľudí, ktorí umožňujú činnosť zahraničných informačných služieb v rámci dánskeho teritória.
Týka sa masmédií a sociálnych sietí, ktoré vedome šíria myšlienky a názory zahraničných informačných služieb, nie však uzavretých internetových fór či facebookových skupín.
Zákon v sivej zóne
Autor pôvodného komentára Flemming Rose sa pre denník SME vyjadril, že návrh zákona považuje za „sivú zónu“ – nie je jasné, čo sa stane osobám, ktoré budú šíriť informácie z ruských médií.
Odvoláva sa tiež na históriu a tvrdí, že takýto zákon neplatil v Dánsku ani počas hrozby nacizmu či studenej vojny. Dánske ministerstvo spravodlivosti sa však v zákone niekoľkokrát odvoláva na základné právo slobody prejavu, ktoré nechce obmedziť, a zdôrazňuje, že trest sa nebude týkať profesionálnych novinárov.
Návrh zákona pripomienkovalo niekoľko organizácií vrátane dánskych médií a Dánskej únie novinárov.
Návrh ministerstva spravodlivosti nie je jediným krokom dánskej vlády na ochranu pred zahraničnými vplyvmi. Ministerstvo zahraničia tento rok pripravilo akčný plán zložený z 11 bodov na ochranu dánskych volieb a demokracie.