BERLÍN, BRUSEL, WASHINGTON, KYJEV. Mnohé štáty vyjadrili v pondelok veľké znepokojenie a vyzvali na zmierňovanie napätia po nedeľnom incidente v Azovskom mori, kde ruské hliadkovacie lode s použitím streľby zadržali tri ukrajinské lode a ich posádky.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok označil ruskú blokádu Kerčského prielivu do Azovského mora za neprijateľnú a vyzval obe strany - Rusko i Ukrajinu - na zníženie napätia v ich vzťahoch.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo provokovať Ukrajinu a aby vrátilo ukrajinské lode a námorníkov, ktorých zadržiava.
"Odsudzujem ruské použitie sily v Azovskom mori," uviedol na Twitteri.
Konštatoval, že "ruské úrady musia vrátiť ukrajinských námorníkov, plavidlá a musia sa zdržať ďalších provokácií".
Povedal, že o najnovšom vývoji diskutoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. "Európa zostane jednotná v podpore Ukrajiny," uviedol podľa agentúry AP.
Loading
...
Nemecko dáva za pravdu Ukrajine
Námestník nemeckého ministerstva zahraničných vecí Michael Roth v rozhovore pre nemecký rozhlas označil situáciu, ktorá cez víkend vznikla, za veľmi nebezpečnú.
"Ďalšia eskalácia vo vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou je to posledné, čo potrebujeme," zdôraznil.
“Rusko musí pochopiť, že jeho akcie budú mať následky.
„
Roth uviedol, že nemá podrobné informácie o incidente, ale podľa neho "je jasné, že Rusko v súlade s medzinárodným právom musí Ukrajine umožniť slobodný prístup do ukrajinských prístavov v Azovskom mori".
Dodal, že obe strany musia teraz znížiť napätie vo svojich vzťahoch a zabrániť "špirále násilia", ktorá by mohla mať "strašné dôsledky".
Podľa Británie je Rusko opäť agresívne
Británia po aktuálnych udalostiach obvinila Rusko z "agresívneho konania". Hovorca premiérky Theresy Mayovej James Slack uviedol, že ide o "ďalší dôkaz destabilizačného správania sa Ruska v regióne a pokračujúceho narúšania územnej celistvosti Ukrajiny".
Dodal, že "Rusku nesmie byť dovolené používať silu s cieľom vyvíjať ešte väčší tlak na Ukrajinu".
Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za tento incident, ktorý rovnako zhodne označujú za provokáciu druhej strany.
Agentúra Ukrinform informovala, že ukrajinský prezident Petro Porošenko bude o najnovšom vývoji diskutovať s telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Trump: Nie sme z toho nadšení
Americký prezident Donald Trump v pondelok povedal, že "nie je nadšený" z obnovenia napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, informovala o tom agentúra DPA.
"Nie je to dobré... nie sme z celej tej vecí nadšení," povedal Trump reportérom a dodal, že Spojené štáty už k situácii poskytli vyjadrenie, ktoré však bližšie nešpecifikoval.
Francúzsko žiada prepustenie Ukrajincov
Nezdá sa, že by niečo oprávnilo použitie sily zo strany Ruska voči ukrajinským lodiam neďaleko pobrežia Krymu.
“Vyzývame Rusko, aby čo najskôr prepustilo zadržaných ukrajinských námorníkov a vrátilo zadržané lode.
„
Vo svojom vyhlásení to uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.
"Vyzývame Rusko, aby čo najskôr prepustilo zadržaných ukrajinských námorníkov a vrátilo zadržané lode," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení podľa agentúry AFP.
Táto situácia je podľa francúzskeho rezortu diplomacie priamym dôsledkom anektovania Krymu Ruskom z marca 2014, keď porušilo medzinárodné právo.
"Vyzývame Rusko, aby uplatnilo čo najväčšiu zdržanlivosť a zabránilo akejkoľvek vojenskej eskalácii," dodal hovorca a zdôraznil francúzsku podporu ukrajinskej územnej integrite v rámci medzinárodne uznaných hraníc.
Maďarsko podporuje zvrchovanosť Ukrajiny
Maďarsko podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny, povedal v pondelok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v súvislosti s ukrajinsko-ruskou krízou.
V rozhovore pre komerčnú televíznu stanicu ATV premiér zdôraznil, že sa treba vrátiť k mierovej dohode z Minska. "Normandská štvorka - Rusi, Ukrajinci, Nemci a Francúzi - zrealizovala minskú dohodu. Tieto krajiny sú schopné riešiť aj terajšie napätie," dodal Orbán.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó už skôr vyhlásil, že záujmom Maďarska je, aby vo všetkých susedných krajinách, obzvlášť na miestach, v ktorých žijú aj mnohí Maďari, bol mier.
"Evidentne zlou správou je, ak v susednej krajine vyhlásia vojnový stav. V Zakarpatskej oblasti žije 150-tisíc Maďarov, ich bezpečnosť je pre nás mimoriadne dôležitá," zdôraznil šéf diplomacie, ktorý dodal, že maďarský rezort diplomacie udržiava priebežný kontakt s Kultúrnym združením podkarpatských Maďarov (KMKSZ).
Szijjártó vyjadril nádej, že táto mimoriadne ťažká situácia sa čo najskôr vyrieši a bude smerovať k upokojeniu.
Šéf NATO podporil Porošenka
O víkendových udalostiach Petro Porošenko hovoril aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.
Agentúra DPA uviedla, že Stoltenberg v telefonickom rozhovore s Porošenkom vyjadril v mene NATO plnú podporu pre územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny vrátane jej práva na plavbu vo svojich teritoriálnych vodách.

Stoltenberg neskôr po mimoriadnom zasadnutí veľvyslancov NATO a Ukrajiny vyhlásil, že "Rusko musí pochopiť, že jeho akcie budú mať následky".
Nespresnil, aké následky môžu prísť, ale pripomenul, že NATO v posledných rokoch zhromaždilo vo východnej Európe svoje sily, ktoré sú najväčšie od skončenia studenej vojny - aliancia tak urobila v reakcii na anektovanie Krymu Ruskom v roku 2014.
Stoltenberg uviedol, že konanie Ruska "vyhrocuje situáciu v regióne". Hoci šéf NATO poznamenal, že incident z nedele "je vážny", takisto zdôraznil, že je dôležité "pracovať na deeskalácii, na pokoji a umiernenosti".
DPA dodala, že v pondelok sa v Bruseli uskutoční schôdzka veľvyslancov členských krajín NATO s ich ukrajinským náprotivkom.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí posúdi situáciu v súvislosti s konfliktom v Azovskom mori. Na svojom twitterovom konte o tom informovalo ukrajinské zastúpenie pri Stále rade OBSE vo Viedni.
O najnovšom vývoji v oblasti Krymského polostrova bude v pondelok v New Yorku rokovať aj Bezpečnostná rada OSN.
Azovské more môže využívať Rusko aj Ukrajina
Na základe bilaterálnej dohody majú Rusko i Ukrajina právo využívať Azovské more, ktoré s Čiernym morom spája práve Kerčský prieliv.
Ruské námorné sily však v posledných mesiacoch výrazne posilňujú svoju prítomnosť v Kerčskom prielive a došlo aj k viacerým incidentom s ukrajinskými plavidlami. Tento stav trvá odvtedy, ako Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, ktorý spája Krymský polostrov priamo s pevninským Ruskom.