MOSKVA. K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu večer v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more.
V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo.

Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dve ukrajinské plavidlá Rusi strieľali a všetky tri ukrajinské lode nakoniec zadržali.
"Ruské špeciálne sily zajali niekoľko lodí," uviedli predstavitelia ukrajinského námorníctva vo vyhlásení.
Zadržanie lodí potvrdila aj ruská bezpečnostná služba.
Porošenko podporuje stanné právo
O vyhrotenej situácii rokovalo ukrajinské velenie armády. Podľa prezidenta Petra Porošenka Rusko zadržalo 23 ukrajinských námorníkov, šiesti utrpeli počas prestrelky zranenia, z toho dvaja vážne.
Kyjev nie je so zadržanými loďami v kontakte. Porošenko zároveň vyhlásil, že podporuje stanné právo o ktorom bude parlament rokovať v pondelok.
Obe strany sa obviňujú
Velenie ukrajinského námorníctva najprv informovalo, že loď ruskej pohraničnej stráže úmyselne narazila do ukrajinského remorkéra. Neskôr už Rusko obvinila zo streľby na lode jej námorníctva.
Informovali o tom na facebookovej stránke po dni stupňujúceho sa napätia, počas ktorého Rusko zabránilo trom ukrajinským vojenským lodiam vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv po tom, ako pod Ruskom kontrolovaný most umiestnilo obrovskú nákladnú loď.
Obe strany sa navzájom obviňujú z porušenia medzinárodného práva a provokatívneho správania. Informovala o tom agentúra Reuters.
Ukrajinské vojenské námorníctvo zverejnilo v nedeľu vyhlásenie, podľa ktorého poslalo malú flotilu v zložení troch plavidiel z Odesy do Mariupolu. Táto trasa si vyžaduje plavbu cez Kerčský prieliv.
Ruské pohraničné hliadky sa podľa neho pokúsili flotile v ceste zabrániť a zámerne vrazili do remorkéra, na ktorom spôsobili škody.
Loading
...
Ruská tajná služba FSB, ktorá na Kryme zastrešuje všetky bezpečnostné operácie, na obvinenia zo strany Ukrajiny reagovala s tým, že konflikt vyprovokovali Ukrajinci.
Rusko údajne prieliv dočasne uzatvorilo a Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali.
Rusko trvá na tom, že konflikt vyprovokovali Ukrajinci. "Ich cieľ je jasný - vytvoriť v regióne konfliktnú situáciu," komentovala situáciu ruská FSB.
"Sú nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že Kyjev pripravil a uskutočnil provokácie v Čiernom mori. Tieto materiály budú čoskoro zverejnené," dodala ruská tajná služba.
"Ide o charakteristické správanie sa Ukrajiny: provokovať, vytvárať tlak, a potom obviňovať z agresie," pustila sa v nedeľu neskoro večer na Facebooku do Kyjeva aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová.
Medzinárodné vody
Na základe bilaterálnej dohody majú Rusko i Ukrajina právo využívať Azovské more, ktoré s Čiernym morom spája úzky Kerčský prieliv.
Kerčský prieliv spadá pod medzinárodné vody, ruské námorníctvo tam však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje prítomnosť, najmä odkedy Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, spájajúci polostrov Krym zabratý Ukrajine s ruským vnútrozemím.
Podľa pravidiel platiacich v medzinárodných vodách však nie je v právomoci Ruska prieliv uzatvárať. Podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 sú medzinárodnými vodami Kerčský prieliv aj Azovské more.
Na to, aby Rusko opätovne umožnilo lodiam používať prieliv, vyzvala Moskvu v nedeľu neskoro večer aj Európska únia. Tá zároveň apelovala na obe strany konfliktu, aby "konali s čo najväčšou zdržanlivosťou smerom k deeskalácii napätia".
Ako napísala agentúra AP, Rusko celkovo zablokovalo plavbu cez Kerčský prieliv. Priestor pod mostom vedúci ku Krymu blokuje tanker a v oblasti tak uviazli desiatky nákladných lodí.
Loading
...
Ďalšia konfliktná oblasť
Z Azovského mora, lemujúceho Krym od severovýchodu, sa v posledných mesiacoch stáva ďalšia oblasť popri Kryme a Donbase, kde sa prejavuje konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom.
Rusko kontroluje Kerčskú úžinu, spájajúcu Azovské more so zvyškom Čierneho mora.
Ukrajina vyčíta Rusku obťažujúce kontroly, ktoré musia podstupovať lode smerujúce do ukrajinských prístavov, ako sú Mariupol či Berďansk.