BRUSEL, BRATISLAVA. V nedeľu sa lídri európskych štátov stretnú v Bruseli na mimoriadnom summite, no britská premiérka tam príde už o deň skôr. Plánuje rokovať s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, no ani európski diplomati presne nevedia o čom.
29. marca
budúceho roka odchádza Británia z Európskej únie.
V belgickej metropole totiž budú podpisovať dva kľúčové dokumenty – dohodu o brexite a politickú deklaráciu, ktorá má upravovať budúce vzťahy medzi Britániou a Úniou.
Na oboch dokumentoch sa už Británia s Úniou dohodli a v členských štátoch ich považujú za uzavreté.
Čo chcú riešiť

Ak by sa britská premiérka v poslednej chvíli pokúšala opätovne prerokovávať tieto dokumenty, treba jej v tom zabrániť, hovoria diplomatické zdroje bruselského webu Politico.
V oficiálnom stanovisku Mayová uviedla, že cieľom stretnutia so šéfom eurokomisie bude "dotiahnuť veci do finále".
Junckerov hovorca Margaritis Schinas zasa médiám oznámil, že lídri sa na stretnutí budú pripravovať na nedeľňajší summit.
Podmienkou Španielska je Gibraltár

Jednoznačný súhlas s dohodou o brexite a deklaráciou nevyslovilo iba Španielsko, ktoré výmenou za podporu týchto dokumentov žiada jednoznačnú záruku, že všetky záležitosti, ktoré sa budú týkať budúceho postavenia Gibraltáru, budú priamo prerokovávať Madrid a Londýn.
Ak by platila súčasná dohoda, Británia by o Gibraltári rokovala - rovnako ako pri iných otázkach súvisiacich s odchodom - s Európskou komisiou.
Španielsky premiér Pedro Sánchez pôvodne chcel, aby sa podľa požiadaviek Madridu upravili texty oboch dokumentov.
Európska ani britská strana sa však už nechcú púšťať do zmien dohodnutých textov.
Podpora Španielska v prípade dohody a deklarácie dokonca ani nie je nevyhnutná.
Podľa článku 50, ktorým sa brexit riadi, bude po súhlase europarlamentu na konečné schválenie textu stačiť súhlas väčšiny členských štátov.
Mayovú doma čaká komplikovaný boj
Po tom, ako oba dokumenty politici v nedeľu podpíšu, budú ich v najbližších mesiacoch schvaľovať parlamenty jednotlivých členských štátov Únie. Británia z Únie vystúpi v marci budúceho roka.
Premiérku však čaká ešte komplikovaný boj na domácej pôde. Proti predloženej dohode aj proti deklarácii sa ohradzujú opoziční labouristi aj severoírski unionisti, jednoznačnú podporu nemá ani medzi Mayovej konzervatívcami.