PRAHA, BRATISLAVA. Česká vláda piatkové hlasovanie o nedôvere prežila. Tamojšia opozícia nenašla dosť hlasov, aby premiéra a lídra ANO Andreja Babiša zosadila z funkcie.
Kabinet hnutia ANO a sociálnej demokracie podržali komunisti, vďaka ktorým v lete menšinová vláda vznikla.
Minister vnútra a predseda ČSSD Jan Hamáček vopred ohlásil, že poslanci jeho strany sa na hlasovaní o dôvere nezúčastnia. "Čakal som, že sociálna demokracia bude hlavným cieľom útoku opozície, pretože sme do toho s vami nešli," uviedol Hamáček ešte pred hlasovaním.
Prijali by predčasné voľby, lebo vedeli, že nebudú
Vláda čelila v piatok prvému hlasovaniu o nedôvere po necelých piatich mesiacoch od svojho vymenovania.
Opozícia hlasovanie vyvolala po tom, čo reportáž Seznamu vzbudila opätovný záujem o Babišovu kauzu Čapí hnízdo, v ktorej je premiér podozrivý z podvodu pri čerpaní európskych dotácií.
“Najlepším riešením by bol podľa nás slovenský model, to znamená odchod premiéra, ktorého by nahradil niekto iný z jeho hnutia.
„
Babišov syn v reportáži opisuje, ako ho uniesli na Krym, aby nemohol v prípade, v ktorom je sám obvinený z podvodu, vypovedať.
Líder hnutia ANO to odmietol. Tvrdí, že syn bol na Kryme dobrovoľne a novinári zneužili jeho psychickú chorobu.
V Česku sa pre túto kauzu hovorilo aj o predčasných voľbách, ktorých odsúhlasenie by bolo ešte zložitejšie.
Kým na odvolanie premiéra by stačila nadpolovičná väčšina hlasov v snemovni, predčasné voľby by museli odhlasovať tri pätiny poslancov.
Hamáček vopred oznámil, že ak by opozičné strany získali 105 hlasov, sociálni demokrati by doplnili svojich pätnásť, aby sa predčasné voľby mohli konať.

"To bol absolútne alibistický ťah, ktorý si však vynútila vnútorná situácia v rozštiepenej ČSSD," hovorí pre SME český politológ Jiří Pehe. "Oni totiž vedeli, že na to dosť poslancov nepristúpi."
Pehe pripomína, že v sociálnej demokracii je veľa politikov, ktorí nechceli ísť do vlády s Andrejom Babišom a aj teraz by hlasovali skôr za to, aby ich strana súčasnú vládu opustila.