BRAZÍLIA, BRATISLAVA. Predtým, ako sa 27-ročný Američan John Allen Chau opäť pokúsil dostať na ostrov Severný Sentinel v Indickom oceáne, napísal rodičom list.
„Možno si myslíte, že som blázon, no myslím si, že to stojí za to predstaviť týmto ľuďom Ježiša,“ píše sa v liste podľa denníka Guardian.
Mladý misionár potom opäť vstúpil na ostrov, kde žije asi najizolovanejší domorodý kmeň na svete - Sentinelčania.
Na jeho dary – futbalovú loptu či rybu, ktoré im doniesol predtým, nereagovali. Bibliu mu prestrelili šípom.
Na ďalší deň už rybári, ktorým mladík zaplatil za odvoz, videli, ako domorodci ťahajú mŕtve telo misionára po pláži.
Sentinelčania sú len jeden z asi sto domorodých kmeňov na svete, ktoré sa stále označujú ako nekontaktované. To znamená, že neprišli do styku s modernou civilizáciou.
Väčšina z nich žije v brazílskych pralesoch či v horách Papuy Novej Guiney. Mnoho z nich o civilizácii vie - nad hlavami im prelietavajú helikoptéry, ľudia im nechávali v minulosti dary. A niekedy ich aj neúmyselne zabili – napríklad rozšírením chorôb.
Loading
...
Zničili ich kokaín a malária
Už cestovateľ Marco Polo napísal do svojho denníka v 13. storočí, že Sentinelčania sú „najnásilnejšie a kruté pokolenie, ktoré zje každého, koho chytí“. Dohady o ich kanibalizme sa nikdy nedokázali.
“Kontakt je väčšinou násilný a nepriateľský, no hlavnými zabijakmi sú väčšinou bežné choroby, proti ktorým títo ľudia nemajú imunitu a ktoré sú im často osudné.
„
Za sedem storočí sa však na malom ostrove, ktorý je súčasťou Andamanských ostrovov, veľa nezmenilo. Sentinelčania vytrvalo kontakt s okolitým svetom odmietajú – naposledy v roku 2006 zabili dvojicu rybárov, ktorí uviazli na plytčine na brehu ich ostrova.
Dnes je domorodcov ostrove možno stovka a indická vláda sa snaží ich želaniu vyhovieť. Vstup na ostrov je zakázaný a polícia už zatkla sedem rybárov, ktorí Američana za peniaze k ostrovu odviezli.
Sentinelčania nie sú jediný takýto kmeň. Medzinárodná organizácia Survival odhaduje, že vo svete môže byť okolo sto kmeňov, ktoré nemajú kontakt s civilizáciou. Ich úlohou je zabezpečiť, aby to tak zostalo.