PRAHA, BRATISLAVA. Už keď súčasná česká vláda na jar vznikala, sociálna demokracia sa trieštila na otázke, či má ísť do koalície na čele s trestne stíhaným premiérom Andrejom Babišom. Strana sa už pred rokom vo voľbách výrazne prepadla a mnohí sa obávali, že toto by ju nabudúce definitívne dostalo mimo parlament.
Lídri strany sa nedohodli a nechali vo vnútrostraníckom referende rozhodnúť členov. Menšinová vláda s podporou komunistov nakoniec vznikla.
Takmer naisto prežije aj piatkové hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi Andrejovi Babišovi, ktoré vyvolala opozícia po zisteniach o údajnom únose Babišovho syna na Krym. Sociálna demokracia však ani teraz nemá jasný postoj.
Predseda strany a minister vnútra Jan Hamáček vopred avizoval, že poslanci jeho strany sa na hlasovaní o dôvere vlády nezúčastnia. Spolu so sľúbenou podporou od komunistov to pre Babiša a jeho ANO znamená, že opozícia nenájde dosť hlasov na to, aby ho zosadila z postu premiéra.

Hamáček však naznačuje, že strana vládu nepriamo podporí najmä preto, že súčasná vláda nemá prijateľnú alternatívu. Prezident Miloš Zeman totiž vyhlásil, že aj keby Babiša poslanci odvolali, za premiéra by ho vymenoval znovu.
A vláda bez sociálnej demokracie by sa zas mohla oprieť o krajného pravičiara Tomia Okamuru, ktorý sa už hlási o podporu. „Naša republika si nezaslúži, aby naši občania k stému výročiu dostali takýto darček,“ povedal Hamáček podľa webu Lidovky.cz.
Predčasné voľby v nedohľadne
Hamáček zároveň hovorí, že ak opozičné strany získajú 105 hlasov, sociálni demokrati doplnia svojich pätnásť a v Česku sa môžu konať predčasné voľby. Poslanecká snemovňa má dvesto poslancov, na odvolanie premiéra stačí nadpolovičná väčšina, na predčasné voľby treba tri pätiny poslancov.