Na Slovensku sa po vražde novinára zaktivizovali občania a po masívnych protestoch odstúpili premiér aj minister vnútra. Dialo sa niečo podobné aj na Malte po vražde vašej mamy?
"Žiaľ, nie v takom rozsahu. Myslel som si, že vražda mojej mamy bude moment, po ktorom budeme všetci chápať, že máme vážny problém. No nestalo sa to. Niečo sa zmenilo k lepšiemu, posilnila sa najmä občianska spoločnosť, ktorá bola na Malte vždy veľmi slabá. Ozýva sa čoraz viac aktivistov. Aj oni sú však ohrození, vláda na nich čoraz častejšie útočí. Je povzbudzujúce, že ľudia sa nevzdávajú. No nie je tu taká kolektívna odpoveď ako u vás, čo je trocha znepokojujúce. Premrhali sme moment, v ktorom sme si mohli povedať, že veci treba zmeniť."
Existuje teda na Malte právny štát?
Stredoeurópske fórum
Už desiate Stredoeurópske fórum sa konalo 16. až 19. novembra 2018 v Bratislave a dvoch ďalších mestách, tento krát s mottom “Žiadajme nemožné!“. Zahraniční aj domáci hostia diskutovali na fóre o tom, aký má zmysel občianska mobilizácia v Európe a ako ju správne nasmerovať v boji proti populizmu a korupcii. Fóra sa tento rok zúčastnili nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevič, uznávaný antropológ Thomas Hylland Eriksen, historik Timothy Snyder, politológ Ivan Krastev či spisovateľ a líder rumunských protestov Radu Vancu. Partnerom podujatia bol aj denník SME. Šéfredaktorka Beata Balogová odovzdala ocenenie Čestná Stredoeurópanka/Stredoeurópan práve bieloruskej spisovateľke Svetlane Alexijevič. "Dúfame, že táto cena bude tradíciou a obohatí rady Stredoeurópanov, ktorí nám neúnavne pripomínajú, čo si musíme chrániť a o čo by sme sa mali deliť so svetom," povedala šéfredaktorka SME Beata Balogová.
"Nemyslím si to. Situácia sa dokonca zhoršila. Moja mama písala o prepojení vlády na firmu v Dubaji, ktorá získala lukratívne zákazky na výstavbu elektrárne. Teraz sme v rámci projektu Daphne zistili, že za týmito firmami stoja dvaja členovia vlády - šéf premiérovej kancelárie a minister turizmu. Firma im údajne platila za to, že zákazku získala. Je to na internete, v médiách, no nič sa nedeje. Tieto informácie tu len tak poletujú a títo muži sú stále v úradoch. Nemáme fungujúci právny štát. Máme však veľa aktívnych jednotlivcov, ktorí to chcú zmeniť."
Zapájali ste sa do práce vašej mamy?
"Nikdy som s ňou priamo nepracoval. Veľa sme sa o jej práci rozprávali. Už desať rokov však žijem v Londýne, takže som k jej práci nikdy nemal tak blízko ako môj najstarší brat, ktorý je investigatívnym novinárom. Obaja pracovali na iných témach a len náhodne sa ich cesty skrížili, keď sa objavili Panama Papers. Matthew vtedy pracoval v Kostarike, prehľadával terabajty dát a potom zistil, že naša mama pracuje na tej istej téme v súvislosti s maltskými politikmi. Korupcia na Malte sa zmenila. Moja mama už nevyšetrovala lokálnych politikov, ale ich napojenia na kauzy v Azerbajdžane, Číne či v Rusku. Korupcia sa zglobalizovala.”
“Nebolo to len varovanie, aby prestala písať. Bolo tam dosť benzínu a pneumatík na to, aby to zapálilo celý dom aj záhradu.
„
Vnímali ste, že jej práca môže byť riziková? Hovorila s vami o tom?
"Nikdy si s nami nesadla a nepovedala nám - toto je moja práca a môže to byť nebezpečné. Ak bola cieľom útokov, riešila to s právnikmi či s naším otcom, no snažila sa, aby sa to nedotýkalo nášho života. Nie vždy sa to dalo ignorovať. Napríklad, keď nám v roku 2006 podpálili dom. To bol prvý pokus zabiť ju. Nebolo to len varovanie, aby prestala písať. Bolo tam dosť benzínu a pneumatík na to, aby to zapálilo celý dom aj záhradu. Všetci sme boli doma. Na také niečo je ťažké zabudnúť. Chceli ju zabiť, no aj tak to nikto nikdy nevyšetril."

Predpokladám, že vyhrážky boli bežnou súčasťou jej práce.
"Zhoršilo sa to v roku 2013, keď sa k moci dostal súčasný premiér Joseph Muscat. Moja mama odrazu čelila 47 žalobám za urážku na cti, väčšinou od členov vládnej strany, ale aj z opozície. Bolo aj viac online obťažovania, dokonca sme zistili, že aj za internetovými trollmi stála vládna labouristická strana. Tiež sa zmenilo to, že inštitúcie, ktoré ju mali ochraňovať, sa zmenili na nástroj zastrašovania. Daňové úrady ju začali náhodne vyšetrovať, žalovala ju polícia, bolo to neuveriteľné. Malta nikdy nebola pre novinárov dobrým prostredím, no v posledných piatich rokoch sa to naozaj zhoršilo. Moja mama takmer nemohla pracovať, pretože väčšinu času trávila riešením žalôb, ktoré na ňu podali."