LONDÝN, BRATISLAVA. Ten návrh je dlhý, má 585 strán a zverejnený je tak krátko, že dôkladnejšie analýzy sa ešte len dajú očakávať.
V návrhu zmluvy o britskom odchode sa hovorí len o tom, čo sľubuje názov, teda len o samotnom odchode.
Rozoberá sa suma, ktorú Británia zaplatí za svoje minulé záväzky (najmenej 44 miliárd eur), záruka dodržania súčasných práv pre občanov štátov Európskej únie, ktorí už v Británii žijú, a naopak.
V dohode sa nepíše nič o budúcich obchodných vzťahoch medzi Britániou a Úniou. To sa bude riešiť neskôr, po 29. marci, keď Briti oficiálne odídu, sa začne prechodné obdobie, počas ktorého bude čas na tieto rokovania. To sa skončí v decembri 2020.
A predsa je možné, že táto pomerne nekonkrétna dohoda, ktorú v stredu britská premiérka Theresa Mayová predstavila vláde, bude viesť k jej politickému koncu.
Z vlády od štvrtkového rána odchádzajú ministri, najväčšou stratou bude zrejme hlavný vyjednávač pre brexit Dominic Raab.
Kľúčová nominácia

Raab nastúpil do funkcie len v lete, keď na protest proti Mayovej plánu na dohodu o brexite, ktorú neskôr odmietli európski lídri, z funkcie odišiel jeho predchodca David Davis, spolu s ním vtedy rezignoval aj minister zahraničných vecí Boris Johnson.
"Nominácia pragmatického zástancu tvrdého brexitu Raaba bola kľúčovou v Mayovej pláne vedieť osloviť aj voličov, ktorí hlasovali za britský odchod z Únie,"píše v komentári politická korešpondentka magazínu Spectator Katy Ballsová.
Raab podľa vlastných slov odchádza, lebo nevie s čistým svedomím obhajovať to, čo on a Mayová dohodli v Bruseli. Podobne ako iným zástancom tvrdého brexitu sa mu nepáčia časti dohody o írskej hranici.