Správu priebežne aktualizujeme.
LONDÝN. Britskej premiérke Therese Mayovej sa po stredajšom schválení návrhu dohody o brexite v britskom parlamente rozpadá vláda.
Na svoju funkciu vo štvrtok rezignoval britský minister pre brexit Dominic Raab aj minister pre Severné Írsko Shailesh Vara.
Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
Vzbura ministrov
Raab svoj odchod zdôvodnil nesúhlasom s návrhom dohody o odchode Británie z Európskej únie. Dohodu pritom v stredu podporil kabinet premiérky Theresy Mayovej.

Regulačné opatrenie pre Severné Írsko považuje Raab za ohrozenie územnej celistvosti Spojeného kráľovstva.
"Dnes som rezignoval na post ministra pre brexit. Nemôžem s pokojným svedomím podporiť podmienky navrhované v našej dohode s Európskou úniou," napísal Raab na twitteri, kde zároveň priložil kópiu rezignačného listu adresovaného Mayovej.
Raabove rozhodnutie medzitým podľa agentúry Reuters ocenila malá severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), o ktorej podporu sa menšinová vláda konzervatívcov premiérky Mayovej v parlamente opiera.
V liste Raab vysvetľuje dôvody, prečo sa rozhodol odstúpiť. "S poľutovaním oznamujem, že po včerajšom kabinetnom zasadnutí musím rezignovať," píše Raab premiérke.
Uznáva síce, že chápe, prečo sa Mayová rozhodla hájiť podobu dohody, s ktorou vláda v stredu súhlasila, sám ju ale podporiť nemôže.
"A to z dvoch dôvodov. Po prvé, som presvedčený, že regulačné opatrenia navrhované pre Severné írsko predstavujú veľmi reálnu hrozbu pre celistvosť Spojeného kráľovstva," tvrdí Raab.
Ako druhý dôvod spomenul nesúhlas s poistkou, ktorá by v prípade neexistencie dojednania o podobe budúcich vzťahov po konci prechodného obdobia začala platiť, aby medzi Severným Írskom a Írskom nevznikla žiadna tvrdá hranica. Raab kritizoval, že právo veta v tomto prípade má Únia.
Loading
...
Rozpad vlády
Opoziční labouristi po odstúpení Raaba podľa agentúry Reuters tvrdia, že vláda premiérky Mayovej už nemá žiadnu autoritu. Agentúra sa odvoláva na vyhlásenie jedného z hlavných poradcov labouristického lídra Jeremyho Corbyna.
„Vláda sa nám rozpadá pred očami po tom, čo už druhýkrát odmietol minister pre brexit podporiť plán premiérky Mayovej,“ povedal tieňový minister pre úrad vlády Jon Trickett.
Trickett tvrdí, že Raab je už dvadsiaty minister, ktorý odišiel z Mayovej vlády za jej dvojročné pôsobenie vo funkcii premiérky.
Loading
...
„Theresa Mayová už nemá žiadnu autoritu a zjavne nie je schopná dosiahnuť dohodu o brexite, ktorá by mala podporu, aj keď len jej kabinetu – nehovoriac o parlamente a ľudu našej krajiny,“ dodal Trickett.
Budúcnosť Británie
Po Raabovi oznámila odchod z kabinetu premiérky Mayovej tiež ministerka práce Esther McVeyová.
Ministerka povedala, že stredajšie rokovanie vlády, ktorá nakoniec podporila návrh dohody o britskom odchode z Únie, nevidí inú možnosť, než kabinet opustiť.
Loading
...
Na twitteri McVeyová rovnako ako Raab zverejnila rezignačný list a napísala, že premiérku informovala vo štvrtok ráno.
McVeyová v rezignačnom liste napísala, že uskutočnenie brexitu je vecou dôvery a záležitosťou pre budúcnosť a celistvosť Británie.

„Dohoda, ktorú ste včera predložili kabinetu, nerešpektuje výsledky referenda,“ napísala teraz už bývalá ministerka.
Zároveň tvrdí, že návrh dohody nespĺňa skorší Mayovej sľub, že Británia získa opäť kontrolu nad svojimi financiami, hranicami a obchodnou politikou. „V týchto veciach som vás vždy podporovala,“ napísala premiérke McVeyová.
„Od názoru, že žiadna dohoda je lepšia než zlá dohoda, sme sa presunuli k postoju, že akákoľvek dohoda je lepšia než žiadna dohoda,“ zdôraznila McVeyová. „Toto nemôžem hájiť a pre takúto dohodu hlasovať nemôžem,“ dodala.
Pre nesúhlas s dohodou zo svojej funkcie vo štvrtok odstúpil aj štátny tajomník pre Severné Írsko Shailesh Vara.
V liste adresovanom britskej premiérke Therese Mayovej tajomník pre Severné Írsko napísal, že sa nevie stotožniť so znením dohody o brexite. "Britský ľud si zaslúži viac," dodal Vara.
Loading
...
Zatiaľ iba návrh
Britská premiérka Mayová v prejave k poslancom Dolnej snemovne vo štvrtok povedala, že brexit sa nezaobíde bez ťažkých rozhodnutí, ústupky robí nielen Londýn, ale aj Brusel.

Zdôraznila, že návrh dohody podporený v stredu jej kabinetom je stále len návrhom, nie konečnou verziou.
"Nebrať do úvahy obavy ľudí v Severnom Írsku, ktorí si neželajú tvrdé hranice - o ktorých zavedenie ma viacerí žiadali - by bolo maximálne nezodpovedné," povedala Mayová.
Otázka hranice medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá je pre Úniu a Britániu kľúčová, môže byť podľa Mayovej vyriešená v rámci budúcej dohody o vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Úniou.
Mayová zároveň povedala, že britská vláda sa stále pripravuje aj na možnosť odchodu z Únie bez dohody.
"Vláda musí stiahnuť túto polovičatú dohodu... Nemá podporu kabinetu, tohto parlamentu ani krajiny," reagoval na Mayovej vystúpenie šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn.
Kabinet premiérky Mayovej v stredu večer schválil 585-stranovú predbežnú dohodu o odchode Británie z Európskej únie.
Dohodu teraz bude analyzovať 27 členských štátov Únie, ktorých predstavitelia sa 25. novembra stretnú na mimoriadnom summite o brexite. Následne bude o dohode hlasovať britský parlament.