WELLINGTON. V novozélandskom Wellingtone by už čoskoro mohli vtáci kivi hniezdiť za budovou parlamentu, a to vďaka ambicióznemu plánu ochrancov prírody, ktorí usilujú o opätovné osídlenie hlavného mesta týmto symbolom krajiny.
Informoval o tom spravodajský server The Guardian.
Kivi takmer vyhubili nepôvodní predátori
Na Novom Zélande v súčasnosti žije asi 68 000 vtákov kivi, ale ich počet klesá priemerne o dve percentá ročne.
Eště pred sto rokmi sa ich populácia rátala na milióny kusov, ale útoky psov, mačiek, vačíc, lasíc, hranostajov a krýs spôsobili obrovský pokles počtu tohto nočného nelietavého vtáčieho druhu.
Z Wellingtonu vtáky kivi zmizli pred vyše sto rokmi. Po rozsiahlom odchyte predátorov, ktorý je súčasťou plánu Nového Zélandu, ako do roku 2050 zbaviť krajinu niektorých druhov nepôvodných predátorov, sú však ochrancovia prírody presvedčení, že dozrel čas pre návrat kiviho do Wellingtonu.
Starosta chce ráno počuť hlas kivi
Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že hoci ide o národný symbol krajiny, len málo Novozélanďanov tohto plachého operenca niekedy videlo vo voľnej prírode.
"Veľmi by sa mi páčilo, keby ma ráno budil prenikavý hlas kivi," povedal starosta Wellingtonu Justin Lester, ktorý je dôrazným zástancom kontroly predátorov v meste.
Sokoly a holuby kereru sa už vrátili
V rámci programu, ktorý koordinuje konzorcium skupín zaoberajúce sa ochranou prírody, sa na verejných aj súkromných pozemkoch s rozlohou 20 000 hektárov v okolí metropoly v nasledujúcich troch rokoch uskutoční intenzívny odchyt predátorov.

Po ňom sa začne opätovné osídlenie tejto oblasti vtákmi kivi. Pokiaľ bude návrat kivi do okolitých oblastí úspešný, potom sa tento operenec pripojí k ďalším pôvodným druhom, ktorým sa v hlavnom meste darí.
Za mestským pivovarom údajne hniezdia papagáje kaka, v mestských parkoch sa objavili sokoly a predmestské záhrady znovu osídlil novozélandský holub kereru.