LONDÝN. Pokiaľ je predbežná dohoda o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie taká, ako sa zdá, hrozí britskej vláde pád, vyhlásil v utorok britský euroskeptický konzervatívny poslanec Iain Duncan Smith.
Reagoval tak na informácie o tom, že vyjednávači Bruselu a Londýna dosiahli na technickej úrovni zhodu na texte dohody o brexite.
Dohodu o brexite odmietajú

Kritické ohlasy zazneli aj od ďalších členov vládnej Konzervatívnej strany, ktorí sú zástancami úplnej odluky od štruktúr Únie, takzvaného "tvrdého" brexitu.
Podľa Smitha sa vláda dostane bezpochyby do ťažkostí, ak je v dohode opäť to, čo je pre časť konzervatívcov neprijateľné.
Vplyvný konzervatívny poslanec Jacob Rees-Mogg uviedol, že dúfa, že britská vláda na svojom stredajšom rokovaní takú dohodu zablokuje.
"Ak sa to nestane, mal by tak urobiť parlament," dodal.
Bývalý minister zahraničia a poslanec Boris Johnson, ktorý je jedným z najhlasnejších zástancov "tvrdého" brexitu, uviedol, že až bude dohodu schvaľovať parlament, nepodporí ju.
Priznal však, že podrobnosti dokumentu nepozná.
Budú mať k dispozícii odborné stanoviská

Britskí poslanci si v utorok vymohli na vláde, aby zverejnila právne stanoviská týkajúce sa dojednávania dohody.
Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn podľa agentúry Reuters vyhlásil, že dohodu preštuduje, až bude k dispozícii, ale že "pravdepodobne nebude pre krajinu dobrá".
Menšinová vláda premiérky Theresa Mayovia sa v parlamente opiera o severoírsku stranu DUP, ktorej postoj k spornej otázke dohody týkajúce sa režimu na írsko-severoírskej hranici Londýnu komplikoval manévrovací priestor pri rokovaniach s Bruselom.
Podpredseda DUP Nigel Dodds v utorok na otázku, či DUP bude hlasovať proti dohode, uviedol, že strana zatiaľ počká. Britské médiá ale považujú za pravdepodobné, že DUP dohodu nepodporí.
To by podľa britskej tlače mohlo výrazne skomplikovať schvaľovanie dohody v parlamente.
Opoziční labouristi, ktorí s návrhom prišli, chcú predovšetkým počuť právny názor na takzvanú "poistku", ktorej cieľom je odvrátiť obnovenie klasickej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.
Možný problém pre Mayovú

Britská tlač označuje výsledok utorkového rozhodnutia parlamentu za bezprecedentný, pretože britská vláda tradične právne rady, ktoré dostáva, nepublikuje.
Šéf britského úradu vlády David Lidington popoludní v debate s poslancami uviedol, že kabinet by tak teoreticky mohol zverejniť až päťtisíc dokumentov.
Výsledok utorkového diania v parlamente podľa agentúry Bloomberg znamená, že ešte než bude parlament schvaľovať brexitovú dohodu, bude mať k dispozícii názory právnych expertov, ktoré premiérka Theresa Mayová dostala počas procesu vyjednávania.
"Pre Mayovú by to mohlo znamenať ďalšie problémy," uviedol Bloomberg.
Návrh, s ktorým v pondelok nečakane prišli labouristi, prešiel v Dolnej snemovni hladko, lebo vládni poslanci dostali pokyn sa hlasovania zdržať a nakoniec sa o ňom ani formálne nehlasovalo.
Lidington, ktorý je de facto zástupcom Mayovej, poslancom sľúbil, že vláda analýzu právnych expertov zverejní a s poslancami príde o brexitovej dohode debatovať generálny prokurátor Geoffrey Cox.