ISTANBUL. Z audionahrávok zachytávajúcich vraždu saudského novinára Džamála Chášukdžího a jej prípravy vyplýva, že odstránenie tohto kritika saudského korunného princa zrejme zosnovalo najvyššie vedenie v Rijáde.

S odvolaním sa na tri zdroje oboznámené s nahrávkami to napísal denník The New York Times.
Turecké médiá v utorok citovali prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, podľa ktorého spôsob vraždy šokoval po vypočutí nahrávky aj člena saudskej tajnej služby.
"Tie nahrávky sú naozaj desivé. Keď ich počul člen saudskej tajnej služby, bol šokovaný a povedal, že to musel urobiť niekto závislý na heroíne," povedal novinárom Erdogan cestou z víkendovej návštevy Francúzska, kde bol pri príležitosti 100. výročia konca prvej svetovej vojny.
Podľa skorších správ tureckých médií bol Chášukdží 2. októbra na saudskom konzuláte v Istanbule brutálne zavraždený a jeho telo zrejme rozpustené v kyseline.
Telo zatiaľ nenašli
Telo Chášukdžího sa zatiaľ nenašlo. Rijád pôvodne vraždu popieral, priznal ju až po viac ako dvoch týždňoch, no poprel, že by s operáciou malo niečo spoločné najvyššie vedenie. Prehliadku konzulátu ale umožnil Rijád tureckým úradom až dva týždne po zabití novinára.
Tureckí vyšetrovatelia poskytli minulý týždeň niekoľkým krajinám nahrávky, ktoré získala turecká tajná služba a ktoré podľa tureckých médií zachytávajú vraždu aj jej prípravu.
"Dali sme tie nahrávky každému, kto prejavil záujem. Naša tajná služba nič neskrýva," povedal Erdogan. Podľa neho materiály dostali Saudská Arábia, USA, Nemecko, Francúzsko, Británia či Kanada.
Misia splnená
Ankara už dlhšiu dobu tvrdí, že za vraždou novinára stojí najvyššie vedenie v Rijáde. Podľa tureckých vyšetrovateľov prišlo do Istanbulu v deň Chášukdžího vraždy 15 saudských Arabov, medzi nimi členovia ochranky korunného princa, členovia saudskoarabskej tajnej služby aj forenzný expert.

Denník The New York Times v pondelok na svojich internetových stránkach napísal, že člen saudského komanda volal krátko po vražde svojmu nadriadenému.
Podľa denníka mu zrejme povedal, nech vybaví "svojmu šéfovi", že "misia bola splnená". Denník sa odvoláva na tri zdroje, ktoré vypočuli nahrávky od tureckej tajnej služby.
Podľa amerického denníka je to silný dôkaz, že za vraždou stoja ľudia z blízkeho okolia korunného princa Muhammada bin Salmána, hoci na nahrávkach nie je konkrétne meno. "Je to celkom dobrý usvedčujúci dôkaz," citoval denník bývalého člena americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Bruce Riedela.
Bez odozvy
Telefonát o "splnenej misii" podľa tureckých vyšetrovateľov uskutočnil zrejme Mahir Abdalazíz Mutrib, ktorý princa často sprevádzal na zahraničných cestách ako bodyguard.
Novinár Chášukdží žil od vlaňajška v USA a vo svojich článkoch kritizoval najvyššie vedenie Saudskej Arábie, vrátane korunného princa. Na konzulát v Istanbule išiel koncom septembra po doklady, aby sa mohol oženiť so svoju tureckou snúbenicou. Termín ďalšej schôdzky mu stanovili na 2. októbra, keď už z konzulátu nevyšiel.
Vražda Chášukdžího vzbudila veľké pobúrenie v mnohých krajinách, tie však nepodnikli skoro žiadne konkrétne kroky voči Saudskej Arábii, ktorá je ropnou veľmocou a spojencom USA na Blízkom východe.