SME

Rakúšania zadržali podozrivého zo špionáže pre Rusko

Rozhodnutie o uvalení vyšetrovacej väzby na podozrivého ešte nepadlo.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

VIDEŇ. Plukovníka rakúskej armády vo výslužbe (70), ktorý je podozrivý z viac ako 20 rokov pokračujúcej špionáže pre Rusko, v noci na sobotu zadržali na území Horného Rakúska. Rozhodnutie o uvalení vyšetrovacej väzby na podozrivého ešte nepadlo.

Informovala o tom v sobotu popoludní tlačová agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu prokuratúry v Salzburgu Roberta Holzleitnera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podozrivého zadržali

Podľa rovnakého zdroja muža detailne vypočujú. Prokuratúra môže následne požiadať o uvalenie vyšetrovacej väzby na jeho osobu, napríklad pre nebezpečenstvo pokračovania trestnej činnosti či riziko úteku podozrivého.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Rusko kritizuje obvinenia Rakúska zo špionáže Čítajte 

Z informácií, ktoré prinieslo internetové vydanie denníka Kleine Zeitung, by sa o uvalení vyšetrovacej väzby na plukovníka v.v. malo rozhodnúť v pondelok, najneskôr v utorok.

Podľa rovnakého zdroja mal zadržaný vykonávať špionáž pre Rusko 28 rokov.

Od roku 1990 pôsobil na rakúskom ministerstve obrany, najskôr v relatívne nevýznamnom oddelení, v ostatných piatich rokoch pre odchodom do výslužby však na oddelení pre štrukturálne plánovanie.

Navyše bol ešte skôr súčasťou mierovej misie OSN na Golanských výšinách i na Cypre.

Ako vyplýva z informácií víkendového vydania denníka Salzburger Nachrichten, plukovaník navštevoval aj kurzy Severoatlantickej aliancie (NATO) a informácie z nich mal odovzdávať ruskej strane.

V prípade, že by muža obžalovali podľa vojenského trestného zákonníka, môže mu hroziť v prípade potvrdenia viny súdom trest až desiatich rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

O podozreniach voči plukovníkovi v.v. informovali v piatok rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz, ktorý špionáž vo všeobecnosti, ale aj špionáž Ruska na starom kontinente označil za neprijateľnú, či šéf rezortu obrany alpskej republiky Mario Kunasek.

Moskve donášal desaťročia

Podozrivý mal začať so špionážnymi aktivitami podľa kancelárových slov v 90. rokoch minulého storočia a pokračovať v nej až do súčasnosti. Podľa rakúskeho ministra obrany je medzičasom zadržaný muž päť rokov na dôchodku.

Kauza vyšla najavo pred niekoľkými týždňami, a to na základe tajnej služby inej európskej krajiny, dodal. Podľa rakúskych médií prišla zásadná informácia do Viedne od kolegov z Nemecka.

Rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová predvolala v tejto veci ruského diplomata, ktorý v súčasnosti vedie veľvyslanectvo vo Viedni, a zrušila na december naplánovanú návštevu Ruskej federácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si po vyjadreniach rakúskych politikov predvolalo rakúskeho veľvyslanca v Moskve Johannesa Eignera.

Rusi obvinenia odmietajú

Moskva v sobotu uviedla, že "nepodložené obvinenia" Rakúska ohľadom špionážneho škandálu sú neprijateľné.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov zopakoval nespokojnosť ruskej strany so spôsobom, akým Rakúsko prezentovalo svoje postoje na verejnosti.

Dodal, že postup Viedne pri verejnom vznesení "nepodložených obvinení" sa nedá akceptovať.

"Akékoľvek vzájomné obavy by sa mali prediskutovať prostredníctvom zavedených komunikačných kanálov a mali by byť založené na faktoch," uviedol Lavrov.

Opierajú sa o fakty

Rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová odmietla v telefonáte s ruským rezortným partnerom v sobotu jeho zmienky o akejsi megafónovej diplomacii.

SkryťVypnúť reklamu

"Postup rakúskej spolkovej vlády sa opiera o jasné fakty," uvádza sa v jej stanovisku, ktoré poskytla tlačovej agentúre APA.

"Ide o trestnoprávne relevantné konanie, ktoré si vyžiadalo zapojenie orgánov činných v trestnom konaní a neodkladnú informáciu verejnosti, zdôraznila Kneisslová v sobotňajšom telefonáte s Lavrovom.

"Tento špionážny prípad predstavuje neprijateľné zasahovanie do vnútorných záležitostí," zdôraznila. "Očakávame plnú spoluprácu ruskej strany pri objasnení kauzy," dodala.

Rusi musia vysvetľovať

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu informovalo, že rakúska ministerka zahraničných vecí vyzvala svojho ruského rezortného kolegu, aby situáciu vysvetlil.

"Vyjadrila nádej, že tieto kroky neovplyvnia ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce," hovorí sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré rakúske médiá prinášajú podrobné informácie o údajných aktivitách podozrivého, ktorý mal ruskej vojenskej spravodajskej službe odovzdávať napríklad aj informácie o migračnej kríze, o rakúskych vojenských lietadlách a delostreleckých systémoch a podobne.

Ruského agenta, známeho ako Jurij, kontaktoval údajne každé dva týždne a odovzdával mu tajné dokumenty.

Rakúsko

Súvisiace témy: Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 600
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 060
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 439
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 722
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 609
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 272
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 862
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu