COMPIEGNE. Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorí sa v sobotu stretli neďaleko francúzskeho mesta Compiegne severovýchodne od Paríža, aby si spoločne pripomenuli koniec prvej svetovej vojny, odhalili pamätnú tabuľu na mieste
Stalo sa tak pred obnoveným reštauračným vozom, v ktorom pred 100 rokmi došlo k tomuto historickému aktu a ktorý v súčasnosti slúži ako múzeum.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
V službách mieru
Na pamätnom mieste, na ktorom štátnici položili veniec, sa odteraz bude zdôrazňovať "význam nemecko-francúzskeho zmierenia v službách Európy a mieru".

Doteraz bola na mieste umiestnená tabuľa s nápisom vo francúzskom jazyku, ktorého obsah by v preklade mohol znieť: Tu podľahla 11. novembra 1918 zločinecká povýšenosť Nemeckej ríše porazená slobodnými národmi, na ktorých zotročenie si robila nárok.
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová sa v Paríži poďakovala francúzskemu prezidentovi za "symbolické gesto" - pozvanie na miesto uzavretia prímeria z roku 1918 v okolí Compiegne.
Šéfka nemeckej spolkovej vlády pripomenula, že to bolo po prvý raz od vzniku Spolkovej republiky Nemecko, čo vedúci predstaviteľ jej vlády navštívil túto lokalitu spoločne s francúzskym prezidentom. Takže tento deň nie je len spomienkou a varovaním, ale aj stimulom, dodala.
Angela Merkelová súčasne informovala, že v nedeľu po skončení spomienkových podujatí v Paríži vystúpi s prejavom na následnom Mierovom fóre.
V súčasnosti je tu vôľa urobiť maximum pre mierové usporiadanie sveta, avšak vyžiada si to ešte mnoho práce, dodala.
Výročie vojny
Víkend spomienkových podujatí pri príležitosti 100. výročia skončenia prvej svetovej vojny, na ktorých sa zúčastnia desiatky svetových lídrov, sa v sobotu začal nielen vo Francúzsku, ale aj v ďalších krajinách.
Tento seriál vyvrcholí v nedeľu obradmi pri Hrobe Neznámeho vojaka v Paríži, a to o 11. hodine 11. dňa 11. mesiaca - presne sto rokov po tom, ako vstúpilo do platnosti prímerie končiace prvú svetovú vojnu za účasti vyše 60 hláv štátov a vlád z rôznych končín planéty.
Prvý svetový konflikt XX. storočia si vyžiadal životy takmer deviatich miliónov vojakov a vyše šiestich miliónov civilistov.
Po rozpade Rakúsko-uhorskej monarchie sa zrodil celý rad nových štátov v strednej Európe i na Balkáne vrátane niekdajšieho Československa.