BERLÍN, BRATISLAVA. S pojmom Leitkultur, teda dominantná kultúra, ktorá by mala formovať podobu Nemecka, prišiel ešte začiatkom tisícročia, teda dávno pred tým, ako sa podobné označenia po príchode milióna utečencov dostali do módy.
Hovoril o zjednodušovaní podnikania, navrhoval napríklad, aby sa daňové priznania zjednodušili natoľko, že by sa zmestili na jeden podpivník.

Friedrich Merz však svoj mocenský súboj v Kresťansko-demokratickej únii s Angelou Merkelovou prehral, v roku 2009 sa z aktívnej politiky stiahol a začal pôsobiť vo finančnom biznise.
"Predstavte si, že váš úhlavný nepriateľ, ktorého ste veľmi dávno porazili, zrazu vystúpi z tieňa ako váš nástupca," začína Merzov profilbruselský web Politico. "Vitajte v novej nočnej more Angely Merkelovej."
Šesťdesiatdvaročný Merz sa totiž po Merkelovej oznámení, že v decembri už nebude kandidovať na post šéfky CDU, prihlásil do volebného boja a od začiatku sa o ňom hovorí ako o jednom z hlavných kandidátov.
Podporuje ho súčasný predseda parlamentu Wolfgang Schäuble, ktorý bol síce k Merkelovej roky lojálny, no v zákulisí sa vždy hovorilo, že by bol radšej, keby sa CDU vrátila ku konzervatívnym koreňom.
Impulz a obnova
"Potrebujeme nový impulz a obnovu," povedal Merz, keď v Berlíne oznamoval svoju kandidatúru. Rovnako ako stranícke legendy Helmut Kohl a Konrad Adenauer je katolík zo západného Nemecka.
"Som presvedčený ekonomický liberál, sociálny konzervatívec a spoločensky angažovaná osoba," vyhlásil, čím nepriamo požiadal o podporu práve ľudí, ktorým sa nepáči, že kresťanskí demokrati sa počas Merkelovej šéfovania posunuli príliš do stredu.
Táto časť strany tvrdí, že práve preto strana stráca preferencie, v dôsledku čoho rastie krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko. Na opačnej strane politického spektra však získavajú aj Zelení.
Ďalšia adeptka na lídersky post a Merkelovej chránenkyňa Annegret Krampová-Karrenbaeurová preto hovorí, že strana musí ostať čím viac otvorená, aby sa v nej našli aj ľudia so stredovejším pohľadom.