WASHINGTON, BRATISLAVA. Aj keď Donald Trump začal v republikánskych primárkach vo februári 2016 získavať prvé štáty, stranícke špičky stále dúfali, že jeho snaha dostať sa do Bieleho domu ostane len nie príliš zábavnou epizódkou.
Ako jeden z prvých spomedzi „vážnych“ straníkov sa vtedy na jeho stranu postavil Jeff Sessions, senátor z Alabamy. „Už som Donaldovi Trumpovi povedal, že toto nie je kampaň, toto je hnutie,“ povedal vtedy na mítingu, kde budúceho prezidenta prvýkrát podporil.
Dobré vzťahy pokračovali aj po Trumpovom zvolení. Nový prezident Sessionsovi ponúkol post ministra spravodlivosti, ktorý je v americkom právnom systéme zároveň generálnym prokurátorom.
Sessions začal napĺňať Trumpov program tvrdších postihov kriminálnikov a imigrantov bez dokladov.
Keď však Trump od Sessionsa žiadal, aby sa stal akýmsi osobným právnikom prezidenta, ktorý ho ochráni pred stíhaním, narazil. Začal sa osobný spor plný ponižovania ministra a celého rezortu na twitteri, ktorý vyvrcholil Sessionsovým stredajším odstúpením po Trumpovej žiadosti.
Chodec po lane
Centrom sporu je práca osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý od mája 2017 skúma prepojenia Trumpovej kampane na Rusko.

Pôvodne naň mal dozerať Sessions, no ten sa z procesu sám vylúčil, lebo sa v mene Trumpa stretával s ruským veľvyslancom, čo vyhodnotil ako hroziaci konflikt záujmov.
Dozor tak prebral jeho zástupca Rod Rosenstein. Ten Muellerovi dovolil veľa, rozsudok vinný si už vypočul napríklad bývalý šéf Trumpovej kampane Paul Manafort, niekoľko prezidentových poradcov, padli aj obvinenia proti niekoľkým ruským operatívcom.
Obvinenia nie vždy súviseli priamo s Trumpovou kampaňou z roku 2016, no Mueller dostal široký mandát, v rámci ktorého môže vyšetrovať všetky veci, na ktoré narazí.