HELSINKI. Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána sa v utorok zaviazala k tomu, že bude bojovať za "ľudskú dôstojnosť, slobodu, demokraciu, rovnosť, právny štát a dodržiavanie ľudských práv".
Aj túto formuláciu obsahuje takzvaná "krízová rezolúcia", ku ktorej sa pripojil aj Fidesz na dvojdňovom rokovaní Európskej ľudovej strany (EPP), najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente (EP, ktoré sa koná v Helsinkách.
Rezolúciu pripravilo vedenie EPP práve preto, aby zistilo, na akej strane stojí Orbán a jeho Fidesz, strana, ktorú niektorí predstavitelia EPP navrhujú z tohto zoskupenia vyhodiť ako odpoveď na Orbánove autokratické sklony a nedemokratické vyhlásenia.
Ak to Orbán podpíše, zostáva v strane
V rezolúcii sa okrem iného uvádza, že európske hodnoty sú v týchto časoch "nebývalým spôsobom ohrozované" a že populizmus a krajný nacionalizmus "predstavujú najväčšiu hrozbu pre slobodu a demokraciu v Európe od pádu Železnej opony".

"Ak to Orbán podpíše, zostáva v strane (EPP - pozn. SITA), ale musí držať jej líniu a prestať rozprávať o neliberálnej demokracii, čo je nezmysel. Ak to nepodpíše, vypadáva," povedal ešte pred prijímaním rezolúcie fínsky expremiér Alexander Stubb.
Práve Stubb je jedným z dvoch vážnych záujemcov o kandidatúru za EPP na post budúceho šéfa Európskej komisie. Druhým je nemecký politik Manfred Weber, ktorý sa na rozdiel od Stubba radí ku konzervatívnejšiemu krídlu v EPP a okrem iného dlhodobo presadzuje zachovanie dobrých vzťahov s Fideszom.
Viacerí hovorili, že dokument je o Maďarsku
Viacerí delegáti v Helsinkách sa netajili názorom, že dokument je určený predovšetkým maďarskej vládnej strane Fidesz a jej predsedovi Viktorovi Orbánovi.
Rezolúcia však nehovorí konkrétne o Maďarsku, aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz pred novinármi vyhlásil, že ide o odkaz aj pre iné členské krajiny EÚ.
"Populistický a nacionalistický extrémizmus, dezinformácie, diskriminácia a ohrozenie právneho štátu sú najväčšou hrozbou pre slobodu a demokraciu v Európe po páde železnej opony," uvádza sa v rezolúcii prijatej predstaviteľmi najväčšej politickej európskej rodiny.
Kurz upozornil, že základné hodnoty Únie sú "posvätné", a to bez ohľadu na to v akej strane je kritizovaný premiér a či ide o Maďarsko, Rumunsko, Poľsko, Maltu, Grécko alebo Taliansko.
Tlačová agentúra Reuters pripomenula, že všetky vymenované krajiny boli v posledných rokoch obvinené z nesúladu s niektorými európskymi hodnotami.
Snažia sa vyhnúť vylúčeniu Fideszu
Reuters uviedla aj stanovisko maďarského europoslanca Józsefa Szájera, člena Fideszu, ktorý na sneme povedal, že text rezolúcie nie je o Maďarsku.

V dokumente je však zmienka aj o akademickej slobode, pričom sa tento termín chápe ako odkaz na zamietnutie ďalšieho fungovania Stredoeurópskej univerzity v Budapešti. Za financovaním tejto vzdelávacej inštitúcie stojí americký filantrop George Soros.
Vedenie EPP sa aj napriek postoju Európskeho parlamentu, ktorý v septembri schválil - kvôli politike Viktora Orbána - uznesenie o právnom konaní voči Maďarsku, snaží vyhnúť rozhodnutiu o vylúčení Fideszu z radov tejto celoeurópskej strany.
Predseda EPP Joseph Daul na smene upozornil, že ide o "internú záležitosť" strany, ktorá musí zostať "v domácnosti".