WASHINGTON, BRATISLAVA. V roku 2012 sa voľby do senátu v Severnej Dakote skončili prekvapením. Vyhrala demokratka Heidi Heitkampová, ktorá svojho republikánskeho súpera predbehla len o 2994 hlasov.
Pohľad na mapu s výsledkami prezradil, že najviac hlasov získala v dvoch rezerváciách s pôvodným obyvateľstvom, kde dostala viac ako 80 percent hlasov. Vo všetkých rezerváciách mala náskok viac ako 4500 hlasov.
Tento rok sa už v Severnej Dakote volilo podľa iných pravidiel, ktoré v štátnom parlamente zmenili väčšinoví republikáni.
Pri voľbách sa už treba preukázať menom, dátumom narodenia a trvalým pobytom.
Mnohí pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky žijúci v rezerváciách však nemajú klasický trvalý pobyt, čo ich vyraďuje z volebného procesu.
Heitkampová kandidovala znovu, no vo voľbách, ktoré sa konali v utorok amerického času, to mala ťažšie ako pred šiestimi rokmi.
Každý štát osobitne

„Mnohí ľudia vo svete si myslia, že americká ústava zabezpečuje všeobecné volebné právo v celej federácii, ale nie je to tak,“ pripomína v pondelňajšom editoriáli denník Guardian.
Hlasovanie organizujú samotné štáty, to platí pri voľbách prezidenta, do federálneho Kongresu, miestnych parlamentov či voľbách guvernérov.
Pravidlá sa môžu odlišovať. V krajine bez klasických občianskych preukazov, kde sa voliči vopred registrujú, to môže mať vplyv na tisíce voličov. A tí môžu rozhodnúť o senátoroch či členoch Snemovne reprezentantov.
V Texase sa napríklad ako právoplatný doklad pri voľbách uznáva preukaz na držbu zbrane, ale nie študentský preukaz z univerzity. To odrádza od voľby mladších voličov.